Zadzwoń lub napisz

+48 32 297 39 04 +48 602 370 506 info@zwrotpodatkow.pl

lub

skorzystaj z formularza

Zwrot podatku z Norwegii - pomoc


Coraz częściej nasi klienci pytają o różne aspekty pracy i życia w Norwegii oraz o zasady rządzące zwrotem podatku z Norwegii. Właśnie dlatego, z myślą o Państwa potrzebach i reagując na bardzo często zadawane pytania, postanowiliśmy stworzyć dział pomocy (FAQ), gdzie zamieszczamy odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania naszych Klientów. Zapraszamy do zapoznania się z nimi, a gdyby okazało się, że wśród wielu pytań i odpowiedzi nie ma tego, na którym Państwu zależy najbardziej, prosimy o kontakt z naszym biurem.

Czy rozliczenie z norweskim urzędem podatkowym jest obowiązkowe?

Tak, rozliczenie podatkowe jest obowiązkowe. W przypadku nierozliczenia się samodzielnie, urząd automatycznie dokona rozliczenia bazując na posiadanych przez siebie danych. Wówczas nie będzie można skorzystać z ulg podatkowych, ani też odliczeń. Niekorzystny wynik takiego rozliczenia może być poddany korekcie.

Do kiedy należy składać zeznanie podatkowe w Norwegii?

W Norwegii wyznaczone są dwa terminy składania rozliczeń podatkowych. Pierwszy to 30 kwietnia w roku następującym po zakończeniu Państwa pracy w Norwegii. Drugi termin to 31 maja, ale w przypadku tego terminu należy poinformować wcześniej urząd w Norwegii, że rozliczenie nie nastąpi do końca kwietnia. Po przekroczeniu obowiązujących dat, także można złożyć zeznanie podatkowe, ale może okazać się, że nie zostaną uznane wszystkie zastosowane ulgi podatkowe. Wówczas trzeba będzie złożyć w urzędzie odpowiednią korektę.

Czy istnieje możliwość odzyskania podatku z lat wcześniejszych?

Oczywiście, istnieje taka możliwość. Prawo podatkowe w Norwegii zakłada, że odwołania od wydanych decyzji można składać nawet do 3 lat wstecz. Daje to realną szansę na odzyskanie podatku z lat wcześniejszych, jednakże czas oczekiwania na decyzję urzędu skarbowego w Norwegii może wynieść nawet 18 miesięcy. W sytuacji przekazania do urzędu odwołania rok po wydaniu decyzji podatkowej, może ono zostać rozpatrzone jako prośba o zmianę naliczenia podatku. Decyzja o jej pozytywnym rozpatrzeniu należy tylko i wyłącznie do urzędników.

Ile czasu oczekuje się na zwrot podatku z Norwegii?

Norweskie prawo podatkowe nie reguluje dokładnej daty, ani czasu jaki urząd ma na wydanie decyzji podatkowej. O terminie przekazania zwrotu podatku decyduje urząd podatkowy w Norwegii i to on ustala co roku szczegółowe terminy wydawania decyzji podatkowych. Wypłata środków pieniężnych z tytułu otrzymania zwrotu podatku następuje od czerwca do listopada roku następującego po zakończeniu zatrudnienia w Norwegii.

Jak przekazywany jest zwrot podatku?

Wybór przekazania kwoty zwrotu zależy od Klienta. Urząd w Norwegii może przekazać zwrot podatku na polskie lub norweskie konto bankowe lub przesłać czek, który trzeba będzie zrealizować w odpowiedniej placówce bankowej w Polsce.

Gdzie można zrealizować czek przesłany z norweskiego urzędu?

Realizacja czeku jest możliwa w każdej placówce bankowej, która przyjmuje czeki zagraniczne. Koszty związane z realizacją czeku mogą zostać obniżone w przypadku oddania czeku do inkasa, ale w takiej sytuacji cała procedura realizacji czeku może się znacznie wydłużyć. Czeki wydane przez norweski urząd skarbowe są ważne 1 miesiąc.

Czy jest możliwość otrzymania potwierdzenia rozliczenia z norweskim urzędem?

Potwierdzenie rozliczenia podatku jest przesyłane na adres zarejestrowany w urzędzie. Dokument ten przesyła norweski urząd podatkowy i zawiera wynik zeznania podatkowego wraz z uwzględnionymi odliczeniami. Dokument występuje w dwóch wersjach : Skatteoppgjør – w wersji norwesko języcznej lub w wersji angielskiej – Tax Assessment Notice.

Czym jest dokument Sevangivelse lub Tax Return?

Są to dokumenty wstępne stanowiące prognozę urzędu skarbowego dotycząca rozliczenia podatnika. Wystawia je urząd skarbowy w Norwegii i przesyła na adres podatnika widniejący w bazie norweskiego urzędu. Dokumenty te podlegają korekcie – w zależności od zastosowania ulg podatkowych. Dzięki nim można starać się o zwrot podatku z Norwegii. Dokument ten może wymagać złożenia podpisu w przypadku nie posiadania kodu PIN lub hasła do konta MinID.

Czym jest dokument Lonns-og trekkoppgave?

Dokument ten jest odpowiednikiem polskiego PIT-11. Zawiera m.in. informacje dotyczące dochodu, zapłaconego podatku, ew. zaliczek na podróże, zakwaterowanie oraz informacje o wysokości diet. Dokument ten wystawiany jest zawsze przez pracodawcę.

Czym jest dokument Arsoppgave?

Dokument ten to nic innego jak potwierdzenie stanu konta na dzień 31 grudnia rozliczanego roku.

Czy dokumenty przesyłane do Norwegii muszą zostać przetłumaczone?

Tłumaczeniu podlegają tylko te dokumenty, które nie spełniają wymogów unijnych. W przypadku tłumaczenia należy pamiętać, że musi być ono wykonane przez tłumacza przysięgłego. Językiem na jaki należy przetłumaczyć dokumenty jest język angielski bądź też język norweski.

Jeżeli nie znaleźli Państwo odpowiedzi na swoje pytania, prosimy o kontakt z naszym działem obsługi Klienta. Dołożymy wszelkich starań, aby rozwiązać nurtujące Państwa pytania i udzielić wyczerpujących odpowiedzi.