Zadzwoń lub napisz

+48 32 297 39 04 +48 602 370 506 +48 510 222 266 +48 500 221 797 info@zwrotpodatkow.pl

lub

skorzystaj z formularza

Zwrot podatku ze Szwecji


Wiele osób, które wyjeżdżają do pracy w Szwecji nie wie jak dokładnie powinien wyglądać wniosek rozliczeniowy. Dlatego też stworzyliśmy dział Dokumenty, w którym szczegółowo przedstawiamy Państwu informacje dotyczące dokumentacji niezbędnej do uzyskania zwrotu podatku ze Szwecji. W tym miejscu pragniemy szczególnie zwrócić Państwa uwagę na dokumenty jakie uzyskują Państwo od pracodawców lub z tamtejszych urzędów. Prosimy, aby nie wyrzucali Państwo dokumentów, które mogą mieć istotny wpływ na przebieg i termin realizacji rozliczenia podatkowego.

Chcąc rozliczyć swój podatek za pracę w Szwecji należy przedłożyć w tamtejszym urzędzie deklarację wraz z dokumentami, które poświadczającymi ulgi podatkowe. Kompletowanie dokumentów to najważniejszy element całej procedury rozliczeniowej. Dokumenty rozliczeniowe mogą Państwo otrzymać pocztą tradycyjną lub za pomocą poczty elektronicznej.

zwrot podatku Szwecja

W przypadku dokumentów przesłanych drogą elektroniczną konieczne będzie ich wydrukowanie. Dlatego też zachęcamy Państwa do zapoznania się z poniższymi informacjami, na temat wymagań dotyczących wniosku podatkowego.

We wniosku podatkowym powinny znaleźć się następujące dokumenty:

•               Ankieta personalna – dokładnie wypełniona oraz podpisana przez podatnika

•               Lista załączników – zaznaczyć odpowiednie rubryki, podpisać się

•               Umowa – uzupełniona o dane osobowe oraz podpisana przez podatnika

  • Begäran om omprövning – druk należy podpisać w polu Underskrift tylko i włącznie w przypadku odwoływania się od wydanej już decyzji szwedzkiego Urzędu Skarbowego
  • Bank account - druk należy podpisać  czytelnie w polu Signature (nie uzupełniać), tylko w przypadku rejestracji konta bankowego

Do wniosku należy także dołączyć następujące dokumenty:

•               oryginał dokumentu KU-10 lub KU-13 (KU-14 jeżeli w Szwecji pobierana jest renta lub emerytura) – jest to dokument otrzymany od pracodawcy w roku następującym po zakończeniu stosunku zatrudnienia

•               oryginał dokumentu Inkomstdeklaration1 – rozliczenie podatkowe z urzędu w Szwecji, które otrzymuje się w kwietniu roku następującego po tym, w którym zakończyło się zatrudnienie. Deklarację należy podpisać w polu  Underskrift

•               druk E101/A1 – kopia dokumentu potwierdzającego miejsce płatności składek na ubezpieczenie społeczne (druk wydany przez polski ZUS lub zakład pracy)

•               wszystkie paski płacowe (w kserokopii) wystawione przez każdego pracodawcę z terenu Szwecji

•               kopia aktualnego dokumentu tożsamości podatnika. Tylko w przypadku rejestracji konta w Szwedzkim Urzędzie Skarbowym. Uwaga! Kopia dowodu osobistego nie może być repliką dokumentu w rozumieniu ustawy o dokumentach publicznych, tzn. nie może mieć cech autentyczności. Warunek ten jest spełniony w szczególności, gdy kopia jest wykonana w powiększeniu powyżej 120% rzeczywistego rozmiaru dokumentu. Dokumenty niespełniające tego wymogu nie będą przyjmowane.

  • PIT36 - druk należy dostarczyć tylko i wyłącznie w przypadku uzyskania 90% dochodów z terenu Szwecji w rozliczanym roku podatkowym

 

Osoby posiadające 90% dochodów z terenu Szwecji mają prawo do skorzystania z ulg podatkowych.

Ulga z tytułu prowadzenia podwójnego gospodarstwa domowego. Odliczenie przysługuje podatnikowi, który pokrywa koszty związane z zakwaterowaniem i wyżywieniem na terenie Szwecji.

• wyżywienie - można odliczyć przez pierwszy miesiąc pracy, a pracownik oddelegowany może odliczyć wyższą ilość diet;

• zakwaterowanie - rachunki za czynsz lub potwierdzone na paskach płacowych przez pracodawcę;

• podróże pomiędzy Polską a Szwecją - potwierdzenie odbytych podróży np. bilety, faktury

Ulga podatkowa z tytułu kosztów dojazdu z miejsca zakwaterowania do miejsca pracy na terenie Szwecji. Ulga ta przysługuje w momencie, kiedy nie możemy skorzystać z transportu publicznego.

zwrot podatku za pracę w Szwecji

Odliczenie kosztów płaconych na ubezpieczenia w innym kraju niż Szwecja. Należy przedstawić dokument potwierdzający wysokość składek  na ubezpieczenie (np. zaświadczenie od pracodawcy dołączane do PIT11 lub paski płacowe) oraz formularz A1.

Koszty kształcenia. Oliczenie kosztów z tytułu kształcenia jest możliwe pod warunkiem, że kształcenie jest niezbędne do zachowania obecnej pracy. Odpis nie przysługuje, jeżeli kształcenie jest prowadzone w celu poszukiwania nowej pracy.

Odsetki od kredytu hipotecznego zaciągniętego w Polsce lub w Szwecji. Odliczenie kosztów z tytułu ulgi przysługuje podatnikowi w przypadku, gdy przychody ze Szwecji stanowią 90% ogólnego przychodu.

 

W przypadku jakiekolwiek wątpliwości odnośnie dokumentów potrzebnych do uzyskania zwrotu podatku ze Szwecji, prosimy o kontakt z naszym biurem.