Zadzwoń lub napisz

+48 32 297 39 04 +48 602 370 506 info@zwrotpodatkow.pl

lub

skorzystaj z formularza

Zasiłek rodzinny - Niemcy


Zasiłek rodzinny w Niemczech (Kindergeld)

Zasiłek rodzinny z Niemiec (z niem. Kindergeld), to forma świadczenia wypłacanego przez niemiecką kasę rodzinną, mająca na celu zapewnienie odpowiednich warunków materialnych do wychowywania dzieci. O zasiłek rodzinny może ubiegać się każdy, kto wychowuje dziecko i pracuje za Odrą na warunkach niemieckich, prowadzi własną działalność gospodarczą w Niemczech lub też pracuje sezonowo. O przyznanie takiego świadczenia może ubiegać się także osoba, która podejmując pracę w Niemczech, składki na ubezpieczenie socjalne odprowadza w Polsce.

Od 01.2018 o Kindergeld można ubiegać się za okres do 6 miesięcy wstecz (do 31.12.2017 o zasiłek rodzinny z Niemiec można było się starać nawet do 4 lat wstecz!). Osoby zaczynające pracę na terenie Niemiec muszą zatem pamiętać aby terminowo złożyć wniosek o Kindergeld (przed upływem 6 miesięcy zatrudnienia), aby zapobiec utracie świadczeń rodzinnych za poszczególne miesiące pracy na terenie Niemiec.

W zależności od ilości dzieci, które Państwo wychowują, kwota świadczenia może wynieść:

Zasiłek rodzinny (Kindergeld) – wysokość od 07.2019 roku

Pierwsze i drugie dziecko od 07.2019

Trzecie dziecko od 07.2019

Czwarte i kolejne dziecko od 07.2019

204€

210€

235€

~869 PLN

~895 PLN

~1001 PLN

Zasiłek rodzinny (Kindergeld) - wysokość do 06.2019 roku

Pierwsze i drugie dziecko do 06.2019

Trzecie dziecko do 06.2019

Czwarte i kolejne dziecko do 06.2019

194€

200€

225€

~854 PLN

~880 PLN

~990 PLN

Kto może otrzymać Kindergeld?

O przyznanie zasiłku można się starać w momencie, kiedy dziecko nie ukończyło jeszcze 18 lat. W szczególnych przypadkach czas ten może jednak zostać wydłużony. Zasiłek może zostać wypłacony na dziecko do:

  • 25 roku życia – w przypadku kiedy dziecko nie zakończyło jeszcze edukacji,
  • bez ograniczeń wiekowych – jeżeli lekarz orzekł niepełnosprawność dziecka zanim ukończyło ono 18 rok życia. W tym przypadku proces edukacji nie ma wpływu na możliwość skorzystania z zasiłku rodzinnego.

Zasiłek rodzinny w Niemczech – najczęstsze pytania

Dla tych wszystkich z Państwa, którzy poszukują konkretnych informacji o zasiłku rodzinnym z Niemiec (Kindergeld), polecamy dział Pomoc. Zbiór pytań i odpowiedzi dotyczących Kindergeld jest bardzo przydatny tym wszystkim z Państwa, którzy chcą dowiedzieć się najważniejszych rzeczy o świadczeniu w najbardziej przystępnej i skumulowanej formie.

zasiłek rodzinny Niemcy

W tym dziale znajdą Państwo wiele informacji dotyczących zasiłku rodzinnego z Niemiec. Zostały one w prosty i dokładny sposób przedstawione w formie pytań i odpowiedzi. Dzięki temu mają Państwo możliwość odnaleźć odpowiedzi na najbardziej nurtujące Państwa pytania związane z Kindergeld.

Co to jest Kindergeld?

Kindergeld, czyli inaczej mówiąc zasiłek rodzinny z Niemiec, to świadczenie wypłacane osobom wychowującym dzieci, mające na celu zapewnienie im odpowiednich warunków materialnych do rozwoju i nauki.

Kto może starać się o zasiłek rodzinny z Niemiec?

Wnioskować o Kindergeld mogą osoby, które mają na utrzymaniu dzieci, a jednocześnie są zatrudnione w Niemczech, gdzie odprowadzają składki na ubezpieczenie socjalne. O zasiłek mogą się także starać pracownicy sezonowi, kontraktowi, osoby zatrudnione w Niemczech i odprowadzające składki ubezpieczeniowe w Polsce, a także osoby, które prowadzą własną działalność gospodarczą na terenie Niemiec. Warunkiem bezwzględnym zatem jest posiadanie statusu nieograniczonego płatnika podatku niemieckiego.

Do ilu lat wstecz można się ubiegać o zasiłek rodzinny z Niemiec?

Od 01.2018 o Kindergeld można ubiegać się za okres do 6 miesięcy wstecz (do 31.12.2017 o zasiłek rodzinny z Niemiec można było się starać nawet do 4 lat wstecz!)

zasiłek rodzinny w Niemczech (Kindergeld)

Jak wysoka jest kwota wypłacanego zasiłku rodzinnego?

Wysokość zasiłku uległa podwyższeniu i od 07.2019 roku wysnosi:

  • 204 Euro na każde dziecko w przypadku posiadania 1 lub 2 dzieci
  • 210 Euro na trzecie dziecko
  • 235 Euro na czwarte i kolejne dzieci w rodzinie.

Do 06.2019 stawki miesięcznego zasiłku wynosiły odpowiednio do powyższego schematu: 194 Euro, 200 Euro i 225 Euro.

Czy ważny jest wiek dziecka aby otrzymać Kindergeld?

Tak, wiek dziecka jest bardzo istotnym elementem przy wnioskowaniu o zasiłek rodzinny. Aby móc otrzymać świadczenie rodzinne w Niemczech, dziecko nie może mieć ukończonych 18 lat. W przypadku dzieci uczących się, przedział wiekowy jest wyższy i dotyczy dzieci, które nie ukończyły 25 roku życia. Wyjątkiem dotyczącym wieku są dzieci z orzeczoną niepełnosprawnością – wówczas pod uwagę brane jest zaświadczenie otrzymane od lekarza, informujące o tym, iż niepełnosprawność dziecka została stwierdzona przed ukończeniem przez nie 18 roku życia.

Co trzeba zrobić, aby uzyskać zasiłek rodzinny w Niemczech?

Wystarczy, że skontaktują się Państwo z nami w najdogodniejszy dla siebie sposób (formularz, e-mail, telefon, bezpośrednia wizyta w biurze), a my dołożymy wszelkich starań, aby jak najszybciej przeprowadzić całą procedurę i uzyskać dla Państwa Kindergeld z Niemiec.

Jak najdogodniej przedstawić swoje dochody, aby były one wiarygodne dla niemieckiego urzędu?

Informacje o dochodach dla niemieckiego urzędu najlepiej jest przedstawiać na zaświadczeniu UE/EOG, które można pozyskać w naszym biurze.

Ile wynosi prowizja, która pobierana jest za uzyskanie zasiłku rodzinnego?

Za przeprowadzenie całości procedury pobieramy opłatę kształtującą się w następujący sposób:

  • zaliczka w kwocie 199 EURO (płatna przed wysyłką dokumentów do urzędu)
  • dopłata do prowizji (płatna po otrzymaniu zasiłku / decyzji zasiłkowej) do równowartości 10% netto (12,3% brutto) od kwoty odzyskanej, jednak nie mniej niż:
  • 100 Euro w przypadku wnioskowania na 1 dziecko
  • 200 Euro w przypadku wnioskowania na 2 dzieci
  • 300 Euro w przypadku wnioskowania na 3 dzieci itd.

W przypadku jakichkolwiek pytań z Państwa strony dotyczących zasiłku rodzinnego w Niemczech prosimy o kontakt z naszym biurem.