Zadzwoń lub napisz

+48 32 297 39 04 +48 602 370 506 +48 510 222 266 +48 500 221 797 info@zwrotpodatkow.pl

lub

skorzystaj z formularza

Zwrot podatku z Niemiec


Jedną z najliczniejszych grup imigrantów stanowią Polacy przebywający na terenie Niemiec. To właśnie za naszą zachodnią granicą pojawia się najwięcej ofert pracy, które przyciągają rocznie nawet kilkadziesiąt tysięcy Polaków. Powód? Dobre zarobki, dobra organizacja pracy i legalność zatrudnienia. Dodatkowo możliwość korzystania z różnych świadczeń socjalnych, a także szansa na odzyskanie pieniędzy z tytułu zwrotu podatku z Niemiec.

Jak odzyskać zwrot podatku z Niemiec?

Podejmując legalne zatrudnienie u naszych zachodnich sąsiadów będziemy otrzymywali różne druki i pisma. Mogą one okazać się niezbędne do przeprowadzenia procedury rozliczeniowej. Dlatego też warto je kompletować, aby później móc bez problemu starać się o zwrot podatku z Niemiec. Więcej na ten temat mogą Państwo przeczytać w dziale „Dokumenty”.

Praca w Niemczech przynosi Polakom wiele korzyści. Widać to chociażby po wynagrodzeniu, które niczym nie odbiega od tego, które otrzymują obywatele Niemiec. Coraz częściej też można znaleźć oferty pracy, które kierowane są bezpośrednio do Polaków.

Niemcy – zasiłek rodzinny i rozliczenie podatku

Podejmując pracę w Niemczech warto zauważyć także, że możemy korzystać z dodatkowych przywilejów, takich jak zasiłek rodzinny na dziecko (Kindergeld) czy opieka medyczna.

Najważniejszym jest jednak zwrot podatku z Niemiec. Wszystko na temat rozliczenia podatku z Niemiec możemy znaleźć w dziale „Procedura”, do którego już teraz wszystkich zapraszamy.

W razie jakichkolwiek pytań dotyczących rozliczeń podatkowych, prosimy o kontakt z naszym biurem.

Skontaktować się z nami można za pomocą telefonu, e-maila, formularza kontaktowego znajdującego się na naszej stronie internetowej lub też przychodząc bezpośrednio do siedziby biura.

Zachęcamy do korzystania z naszych usług.

Zwrot podatku z Niemiec – najczęstsze pytania

Czy muszę rozliczyć w Polsce dochody uzyskane w Niemczech?

W przypadku uzyskania dochodów tylko i wyłącznie na terenie Niemiec, podatnik nie ma obowiązku składania deklaracji podatkowej w Polsce. Musi to jednak uczynić, jeśli chce zawnioskować o zwrot podatku z Niemiec. W innym wypadku polski Urząd Skarbowy nie wyda niezbędnego zaświadczenia na druku EU/EWR.

zwrot podatku z Niemiec

Jeśli natomiast podatnik uzyskał dochody zarówno w Niemczech, jak w Polsce i/lub innym kraju, jest zobowiązany do złożenia w polskim Urzędzie Skarbowym deklaracji PIT-36 z załącznikiem /ZG. Deklaracja podatkowa musi zostać poprawnie sporządzona, dlatego oferujemy Państwu dodatkowo pomoc w tym zakresie.

Ile mam czasu na rozliczenie dochodów za pracę w Niemczech?

Niemieckie przepisy umożliwiają rozliczenie podatku niemieckiego do 4 lat wstecz. Dodatkowo, przy spełnieniu określonych kryteriów, Finanzamt może rozliczyć podatnika nawet do 7 lat wstecz! Aby sprawdzić czy spełniacie Państwo warunki rozliczenia do 7 lat wstecz, zapraszamy do kontaktu z naszym biurem.

Jak długo będę czekać na zwrot podatku z Niemiec?

To zależy w głównej mierze od wykonywanego na terenie Niemiec zawodu, a co za tym idzie urzędu do którego trafia wniosek. Pracownicy budowlani są rozliczani z zasady przez Finanzamt Oranienburg lub Cottbus. Te dwa urzędy mają czas na rozliczenie do 6ciu miesięcy od momentu złożenia wniosku, choć w praktyce okres oczekiwania wynosi zazwyczaj ok 3-4 miesięcy a nawet krócej.

Pracownicy innych branż niż budowlana mogą liczyć na szybszy zwrot podatku z Niemiec, gdyż pozostałe urzędy mają tylko 4 miesiące na wydanie decyzji podatkowej.

Podsumowując, zwrot można otrzymać nawet po 2-3 tygodniach od momentu złożenia wniosku, zależy to głównie od pracy urzędnika. Jeśli okres oczekiwania na decyzję znacznie się przedłuża, zapewniamy naszym klientom wykonanie odpowiednich czynności ponaglających.

STEUERNUMMER – co to jest?

zwrot podatku Niemcy

Steuernummer jest numerem identyfikacji podatkowej. Nadawany jest przez Finanzamt przy okazji pierwszego rozliczenia. Potwierdzenie nadania numeru należy zachować. Steuernummer jest również każdorazowo wskazywany na każdej decyzji podatkowej (Bescheid), co umożliwia jego odtworzenie w późniejszym czasie w przypadku zagubienia dokumentu.

IDENTIFIKATIONSNUMMER – co to jest?

IDnummer jest nadawany każdej osobie przy okazji zameldowania w Niemczech. Zazwyczaj jest on nadawany raz na całe życie. Dokument potwierdzający nadanie należy zachować w oryginale i okazywać przy rozliczeniu z podatku niemieckiego, a także przy dokonywaniu formalności w pozostałych urzędach.

Ile zwrotu mogę się spodziewać?

Wysokość zwrotu uzależniona jest przede wszystkim od wysokości podatku odprowadzonego do urzędu w formie zaliczek oraz zarobionego w Niemczech brutta. Aby oszacować wartość zwrotu musimy posiadać powyższe informacje, a także jeśli będzie to konieczne, informacje o możliwości zastosowania ulg podatkowych- rozliczenie wspólne z małżonką, odliczenie ulgi na dojazdy, kosztów za mieszkanie w Niemczech itp.

Czy muszę pracować cały rok w Niemczech, aby starać się o zwrot podatku?

Nie. Faktycznie, długość okresu zatrudnienia na terenie Niemiec ma znaczenie, jednak zdarza się, iż nawet rozliczając krótki okres pracy klientów, odzyskujemy dla nich wysokie zwroty. Tak więc zachęcamy do współpracy z naszą firmą nawet tych, którzy pracowali w Niemczech znacznie krócej niż pół roku. Ustalając opłacalność rozliczenia bierzemy pod uwagę wszystkie aspekty zatrudnienia klienta, również dochody uzyskane poza terytorium Niemiec.