Zadzwoń lub napisz

+48 32 297 39 04 +48 602 370 506 +48 510 222 266 +48 500 221 797 info@zwrotpodatkow.pl

lub

skorzystaj z formularza

Zasiłek rodzinny - Niemcy - procedura


Procedura uzyskiwania zasiłku rodzinnego z Niemiec

Zasiłek rodzinny z Niemiec może otrzymać osoba, która:

  • pracuje w Niemczech, odprowadza tam podatki oraz jest tam ubezpieczona
  • pracuje w Niemczech, odprowadza tam podatki oraz jest ubezpieczona w Polsce
  • prowadzi własną działalność gospodarczą na terenie Niemiec (Gewerbe)
  • wyjeżdża do Niemiec do pracy sezonowej (spełniając odpowiednie warunki)

Najważniejszym kryterium jednak do spełnienia jest posiadanie nieograniczonego obowiązku podatkowego w Niemczech.

Co ważne, nieograniczony obowiązek podatkowy nabywa się w momencie przepracowania na terenie Niemiec w ciągłości 183 dni. Jeżeli zatem pracujesz na terenie Niemiec sezonowo i nie wiesz, czy zasiłek będzie Ci należny, skontaktuj się z nami, a My to zweryfikujemy.


Aby uzyskać Kindergeld, należy postępować według poniższych wytycznych

1. Kontakt z naszym biurem podatkowym

Chcąc starać się o zasiłek rodzinny z Niemiec wystarczy skontaktować się z nami, wybierając najdogodniejszy dla Państwa sposób komunikacji. Informacje na temat zasiłku rodzinnego można uzyskać:

  • wysyłając formularz kontaktowy, który znajduje się z prawej strony naszego serwisu
  • dzwoniąc pod numer: +48 (32) 294 92 63 lub +48 602 370 506
  • pisząc do nas na adres mailowy: info@zwrotpodatkow.pl
  • przychodząc bezpośrednio do naszego biura podatkowego

Po uzyskaniu od Państwa odpowiednich informacji, możemy rozpocząć procedurę starania się o zasiłek rodzinny z Niemiec.

2. Kompletowanie dokumentów

Starając się o Kindergeld należy pamiętać, że wymaga to złożenia w niemieckim urzędzie odpowiednich dokumentów. Stąd też zachęcamy Państwa do zapoznania się z działem Dokumenty, gdzie mogą Państwo znaleźć istotne informacje o wypełnianiu oraz kompletowaniu dokumentów wymaganych we wniosku zasiłkowym.

3. Przesyłanie dokumentów

Po skompletowaniu pełnej dokumentacji umożliwiającej uzyskanie zasiłku rodzinnego z Niemiec prosimy, aby przesłali ją Państwo do nas listem poleconym na adres:
„Jubira” F.H.U.
ul. Sienkiewicza 25b/1
41-200 Sosnowiec
woj. śląskie
z dopiskiem „Kindergeld”

Uwaga! Prosimy o nie przesyłanie dokumentów listem zwykłym (ekonomicznym). Nasze biuro nie odpowiada za problemy wynikające z winy doręczyciela. Stąd też dla bezpieczeństwa dokumentów prosimy o przesyłanie ich wyłącznie listem poleconym lub za pośrednictwem firm kurierskich.

4. Przekazanie pełnego wniosku do niemieckiego urzędu

Po przeanalizowaniu wszystkich dokumentów jakie od Państwa otrzymamy będziemy mogli przygotować w Państwa imieniu wniosek o przyznanie zasiłku rodzinnego w Niemczech. Wniosek ten przekazywany jest do kasy rodzinnej w Niemczech, gdzie następnie oczekuje na rozpatrzenie przez tamtejszych urzędników. Nasze biuro kontroluje pracę urzędników, prowadząc z nimi w Państwa imieniu odpowiednią korespondencję i odpowiadając na ich pytania. Czasem zachodzi konieczność uzupełnienia wniosku o dodatkowe dokumenty. W takiej sytuacji informujemy Państwa o tym.

5. Okres oczekiwania na wypłatę świadczenia

Średni okres oczekiwania na wypłatę zasiłku rodzinnego wynosi od 4 do 6 miesięcy. Ze względu na fakt, iż procedura odzyskania zasiłku jest wieloetapowa, a wydanie decyzji uzależnione jest od wielu czynników, informujemy iż, okres ten może (ale nie musi) ulec wydłużeniu.

W przypadku przedłużającego się procesu odzyskania zasiłku rodzinnego, zapewniamy Państwu systematyczną interwencję w urzędzie zagranicznym.

6. Decyzja z kasy rodzinnej w Niemczech

Decyzja o przyznaniu lub też nie zasiłku rodzinnego zostanie przekazana przez Familienkasse na adres naszego biura. Bywa również tak, iż decyzja jest wysyłana przez Familienkasse na adres Państwa w Polsce lub w Niemczech. Jeśli taka sytuacja nastąpi, informujemy, aby pilnie ją dostarczyć do naszego biura.

Po otrzymaniu decyzji mamy możliwość sprawdzenia, czy jest pozytywna, czy negatywna. W przypadku decyzji negatywnej, weryfikujemy, czy jest możliwość odwołania się od niej. Jeśli tak- od razu wysyłamy odwołanie do niemieckiej Familienkasse i oczekujemy na ponowne rozpatrzenie Państwa wniosku. Po otrzymaniu pozytywnej dla Państwa decyzji przesyłamy ją do Państwa na adres wskazany w formularzu.

7. Wypłata zasiłku rodzinnego

Kindergeld przyznany przez rodzinną kasę w Niemczech jest przekazywany bezpośrednio na Państwa konto bankowe założone w banku polskim lub zagranicznym.

Uwaga! Nie zaleca się dokonywania zmian rachunku bankowego w czasie trwania procedury. Każdorazowa zmiana może powodować komplikacje / opóźnienia w wypłacie świadczenia, za co nasza firma nie ponosi odpowiedzialności.

Procedura ulega zakończeniu z chwilą wydania przez zagraniczny urząd ostatecznej decyzji zasiłkowej oraz wypłaty świadczenia rodzinnego.

W przypadku pytań związanych z procedurą prosimy o kontakt.