Zadzwoń lub napisz

+48 32 297 39 04 +48 602 370 506 +48 510 222 266 +48 500 221 797 info@zwrotpodatkow.pl

lub

skorzystaj z formularza

Zaświadczenie UE/EOG z polskiego Urzędu Skarbowego - druk, który potrzebujesz do rozliczenia podatku z Niemiec

Zaświadczenie UE/EOG z polskiego Urzędu Skarbowego - druk, który potrzebujesz do rozliczenia podatku z Niemiec

W ostatnich artykułach „Jak zwiększyć swój zwrot podatku z Niemiec” (część 1, część 2, część 3) omawialiśmy szczegółowo ulgi podatkowe, z których możesz skorzystać podczas rozliczenia podatku z Niemiec. Tym razem skupimy się na druku „UE/EOG”, który jest niezbędny do złożenia niemieckiej deklaracji podatkowej. Co to za druk? Jakie pozycje powinien zawierać oraz kiedy możesz go pozyskać z polskiego Urzędu Skarbowego? Wyjaśniamy poniżej!

Niebawem otrzymasz od swojego niemieckiego pracodawcy niemiecką kartę podatkową Lohnsteuerbescheinigung za 2019 rok. Sama jednak karta nie jest wystarczająca do starania się o zwrot podatku z Niemiec. Oprócz niej, musisz także pozyskać między innym zaświadczenie UE/EOG o Twoich dochodach z polskiego Urzędu Skarbowego. Jeżeli na terenie Niemiec będziesz korzystać ze wspólnego rozliczenia, Twój współmałżonek również będzie musiał pozyskać ten druk.

Czym jest druk UE/EOG?

Zaświadczenie UE/EOG, to druk na którym polski Urząd Skarbowy wykazuje wysokość dochodów podlegających opodatkowaniu na terenie Polski. Do takich dochodów możemy zaliczyć między innymi: dochody z tytułu umowy o pracę / zlecenia / o dzieło, emerytury / renty, z najmu, prowadzonej działalności gospodarczej, jak również dochody uzyskane na terenie innego kraju (przede wszystkim z Holandii czy z Belgii).

Wysokość każdego z tych dochodów jest brana pod uwagę przez niemiecki Finanzamt w sposób indywidualny, w zależności od źródła jego pochodzenia. W związku z tym, bardzo istotne jest prawidłowe wykazanie przez polskiego urzędnika źródła uzyskanego przez Ciebie dochodu. Na tej podstawie bowiem, niemiecki Urząd Skarbowy ustala, jaka jego część zostanie wliczona do stopy procentowej, zgodnie z którą zostanie opodatkowany Twój całościowy dochód.

Co zrobić, aby otrzymać z polskiego Urzędu Skarbowego druk UE/EOG?

Należy tu zauważyć, iż zgodnie z podpisaną umową o unikaniu podwójnego opodatkowania między Polską a Niemcami, każdy podatnik uzyskujący swoje dochody jednocześnie na terenie tych krajów, ma obowiązek ich wykazania w swoim zeznaniu podatkowym. Co to oznacza dla osoby starającej się o zwrot podatku z Niemiec? Osoba ta będzie musiała rozliczyć się zarówno przed polskim Urzędem Skarbowym (wykazując swoje polskie i zagraniczne dochody – poprzez złożenie zeznania PIT36+ ZG) jak i przed niemieckim Urzędem- Finanzamt (wykazując swoje niemieckie i polskie dochody na podstawie druku UE/EOG).

W związku z tym, aby otrzymać zaświadczenie UE/EOG, w pierwszej kolejności należy złożyć poprawną deklarację podatkową do polskiego Urzędu Skarbowego. Wraz z deklaracją, musisz złożyć w Polsce wniosek (na formularzu obowiązującym w Twoim Urzędzie Skarbowym) o wydanie zaświadczenia o wysokości dochodów. Co ważne, zaświadczenie nie może być wydane na standardowym, urzędowym druku, tylko na formularzu UE/EOG. Jeżeli jesteś klientem naszego biura, druk UE/EOG pobierzesz w naszym biurze lub otrzymasz go od nas drogą elektroniczną.

Nie obędzie się również bez konieczności uregulowania opłaty skarbowej za jego wydanie, która na chwilę obecną wynosi 17 PLN. Płatność tą należy uregulować w kasie Twojego Urzędu Skarbowego lub przelewem na konto.

Pamiętaj dodatkowo, że druk ten jest formularzem europejskim, akceptowanym przez niemiecki urząd skarbowy. Inne zaświadczenia wystawione przez polskie Urzędy Skarbowe mogą być odrzucone przez Finanzamt!