Zadzwoń lub napisz

+48 32 297 39 04 +48 602 370 506 +48 510 222 266 +48 500 221 797 info@zwrotpodatkow.pl

lub

skorzystaj z formularza

Jak zwiększyć swój zwrot podatku z Niemiec? Poznaj ulgi podatkowe z których możesz skorzystać w swoim rozliczeniu! cz.3 – koszty zamieszkania na terenie Niemiec oraz składki na ubezpieczenie

Jak zwiększyć swój zwrot podatku z Niemiec? Poznaj ulgi podatkowe z których możesz skorzystać w swoim rozliczeniu! cz.3 – koszty zamieszkania na terenie Niemiec oraz składki na ubezpieczenie

Otrzymałeś od swojego pracodawcy niemiecki PIT- Lohnsteuerbescheinigung, potwierdzający niemieckie zarobki? Nie wiesz, czy możesz liczyć na jakikolwiek zwrot podatku z Niemiec oraz z jakich ulg podatkowych możesz skorzystać? W ostatnich artykułach szczegółowo opisywaliśmy ulgę na dojazdy oraz ulgę z tytułu wspólnego rozliczenia na terenie Niemiec. Tym razem skupimy się na odliczeniu kosztów zamieszkania na terenie Niemiec oraz na podstawowej uldze, stosowanej standardowo w niemieckim rozliczeniu, jaką jest odliczenie zapłaconych składek na ubezpieczenie.

Koszty zamieszkania na terenie Niemiec - kto może je odliczyć?

Nie każdy podatnik pracujący na terenie Niemiec ma możliwość odliczenia w niemieckiej deklaracji podatkowej, kosztów zamieszkania na terenie Niemiec. Aby móc skorzystać z tej ulgi należy prowadzić tzw. podwójne gospodarstwo domowe. Jeśli nie wiesz co dokładnie oznacza ten termin, koniecznie zapoznaj się z naszym poprzednim artykułem: Jak zwiększyć swój zwrot podatku z Niemiec? Poznaj ulgi podatkowe z których możesz skorzystać w swoim rozliczeniu! cz.2 – podróże do Polski, w którym wszystko dokładnie wyjaśniamy.

Jeżeli koszty zakwaterowania, są finansowane przez firmę, pracodawca ich wysokość powinien wykazać na dokumencie rozliczeniowym - Lohnsteuerbescheinigung (lub na dodatkowym zaświadczeniu) oraz zgłosić je do Finanzamt’u. W takiej sytuacji, podobnie jak w przypadków omawianych wcześniej kosztów za podróże do Polski, będziesz mógł je odliczyć, ale jeśli udokumentujesz, iż poniosłeś je w wysokości wyższej niż pracodawca.

Jakie dokumenty będą niezbędne do odliczenia kosztów zamieszkania w Niemczech?

Spełniasz powyższe warunki? W takim razie możesz odliczyć swoje koszty zamieszkania w Niemczech! W poniższej tabeli znajdziesz rozpiskę niezbędnych do tego dokumentów:

DOKUMENTY, KTÓRE SĄ NIEZBĘDNE GDY SAM WYNAJMUJESZ MIESZKANIE/ POKÓJ :

DOKUMENTY, KTÓRE SĄ NIEZBĘDNE GDY PRACODAWCA UDOSTĘPNIA CI MIESZKANIE:

  • umowa najmu tzw. Mietvertrag
  • imienne rachunki/ faktury (lub wyciągi z konta)
  • imienne rachunki/ faktury za hotele/ pensjonaty/ noclegi
  • zaświadczenie o kosztach zamieszkania na terenie Niemiec
  • comiesięczne paski płacowe tzw. Abrechnung z wykazanymi potrąceniami za zakwaterowanie

Odliczenie zapłaconych składek na ubezpieczenie na terenie Polski i na terenie Niemiec

Na terenie Niemiec, podobnie jak na terenie Polski, podatnik ma możliwości odliczenia w swoim rocznym zeznaniu, zapłacone składki na ubezpieczenie. Na terenie Polski standardowo do odliczenia pozostają składki na ubezpieczenie społeczne oraz zdrowotne. Wysokość tych składek jest wykazana na wydawanym corocznie przez polskiego pracodawcę dokumencie rozliczeniowym PIT-11. W przypadku Polski- składki na ubezpieczenie społeczne są odliczane od dochodu i tym samym zmniejszają jego wymiar do opodatkowania. Z kolei składki na ubezpieczenie zdrowotne są odliczane od zapłaconego podatku, który został odprowadzony przez pracodawcę do polskiego Urzędu Skarbowego.

W przypadku Niemiec- składki na ubezpieczenie są odliczane tylko i wyłącznie od dochodu, zmniejszając jego wysokość do opodatkowania. Na terenie Niemiec mamy możliwość odliczyć następujące składki:

  • Rentenversicherung - na które składają się zapłacone składki emerytalne i rentowe
  • Krakenversicherung -  na które składają się zapłacone składki chorobowe i zdrowotne

Dokumenty na podstawie których odliczysz składki na ubezpieczenie w niemieckim rozliczeniu – zatrudnienie na warunkach polskich:

Tak jak pisaliśmy powyżej, na terenie Polski do odliczenia składek na ubezpieczenie będzie Ci potrzebny PIT-11. W niemieckim rozliczeniu, będziesz musiał natomiast, wykazać swoje zapłacone składki na podstawie innych dokumentów (w zależności od tego na jakich warunkach zostałeś zatrudniony na terenie Niemiec). Jeżeli do pracy do Niemiec zostałeś oddelegowany poprzez polską firmę, która wszystkie twoje składki opłaca do polskiego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), będziesz potrzebował od niej specjalnego zaświadczenia. Na zaświadczeniu tym polski pracodawca powinien wykazać wysokość wszystkich składek, jakie zostały odprowadzone do ZUS za okres twojej pracy na terenie Niemiec. Co ważne, zaświadczenie to powinno zostać wystawione w języku niemieckim, by Urząd Skarbowy- Finanzamt bez problemu mógł odczytać wszystkie dane.

Dokumenty na podstawie których odliczysz składki na ubezpieczenie w niemieckim rozliczeniu – zatrudnienie na warunkach niemieckich:

Sytuacja wygląda zupełnie inaczej, jeśli zostałeś zatrudniony na terenie Niemiec na warunkach niemieckich, gdzie wszystkie twoje składki są odprowadzane do  Niemieckiego Ubezpieczenia Emerytalno-Rentowego (Deutsche Rentenversicherung ). W tym przypadku niemiecki pracodawca, na zakończenie roku podatkowego, powinien wydać Ci kartę podatkową- Lohnsteuerbescheinigung, na której zostaną wykazane wszystkie zapłacone składki. Na karcie tej składki podlegające odliczeniu widnieją w następujących pozycjach: (23a) / (25) / (26) / (27).

Dodatkowe składki do ubezpieczenie w niemieckim rozliczeniu

Jeżeli na terenie Niemiec, oprócz podstawowych składek, które odprowadza w twoim imieniu niemiecki pracodawca, płacisz dodatkowe składki na ubezpieczenie, możesz także odliczyć je w swoim rocznym rozliczeniu. W tym celu niezbędne będzie zaświadczenie z niemieckiej ubezpieczalni pod którą podlegasz, wykazujące dokładne kwoty jakie uiściłeś z tytułu dodatkowego ubezpieczenia.

Mamy nadzieję, że dzięki naszym artykułom uda Ci się na bieżąco kompletować wszystkie niezbędne dokumenty, abyś mógł skorzystać z przysługujących na terenie Niemiec ulg podatkowych. Jeśli jednak nadal zastanawiasz się czy dane odliczenie jest Ci należne, chwyć za telefon i skontaktuj się z naszym biurem :)!

Cykl artykułów "Jak zwiększyć swój zwrot podatku z Niemiec":

  1. Jak zwiększyć swój zwrot podatku z Niemiec? Poznaj ulgi podatkowe z których możesz skorzystać w swoim rozliczeniu! cz.1 – wspólne rozliczenie.

  2. Jak zwiększyć swój zwrot podatku z Niemiec? Poznaj ulgi podatkowe z których możesz skorzystać w swoim rozliczeniu! cz.2 – podróże do Polski.

  3. Jak zwiększyć swój zwrot podatku z Niemiec? Poznaj ulgi podatkowe z których możesz skorzystać w swoim rozliczeniu! cz.3 – koszty zamieszkania na terenie Niemiec oraz składki na ubezpieczenie.