Zadzwoń lub napisz

+48 32 297 39 04 +48 602 370 506 +48 510 222 266 +48 500 221 797 info@zwrotpodatkow.pl

lub

skorzystaj z formularza

Lohnsteuerbescheinigung – tłumaczenie, czyli dokument niezbędny do rozliczenia podatku z Niemiec część II

Lohnsteuerbescheinigung – tłumaczenie, czyli dokument niezbędny do rozliczenia podatku z Niemiec część II

W poprzednim artykule zatytułowanym „Dokument niezbędny do rozliczenia podatku z Niemiec część I” pisaliśmy o tym, czym jest niemiecka karta podatkowa – Lohnsteuerbescheinigung, na podstawie której odzyskuje się zwrot podatku z Niemiec. Kolejna część cyklu to tłumaczenie najważniejszych pozycji występujących na niemieckiej karcie podatkowej – Lohnsteuerbescheinigung.

Lohnsteuerbescheinigung – tłumaczenie najważniejszych pozycji dokumentu, na podstawie których jest ustalana sytuacja podatkowa podatnika:

Pozycja 1 (Bescheinigungszeitraum) – to po polsku nic innego jak okres trwania stosunku pracy u danego pracodawcy. Ilość przepracowanych dni na terenie Niemiec, ma ogromne znaczenie do ustalenia obowiązku podatkowego, czy też możliwości wspólnego rozliczenia z Niemiec wraz z małżonkiem, które zazwyczaj jest korzystniejsze dla podatnika.

Pozycja 3 (Bruttoarbeitslohn) – w tej pozycji wykazane jest wynagrodzenie brutto jakie uzyskaliśmy na terenie Niemiec za okres pracy u danego pracodawcy.

Pozycja 4, 5, 6 (Lohnsteuer, Solidaritätszuschlag, Kirchensteuer) – w tych pozycjach jest  wskazany odpowiednio podatek dochodowy, dodatek solidarnościowy oraz podatek kościelny. Suma tych trzech pozycji wyznacza całościowy podatek zapłacony na terenie Niemiec. Nie zawsze oznacza to natomiast, iż taka kwota będzie dla nas w 100% do zwrotu! Wysokość zwrotu podatku z Niemiec jest bowiem uzależniona od wielu czynników!

Jakie pozycje z karty będą mieć jeszcze wpływ na zwrot podatku z Niemiec?

Dla osób zatrudnionych na warunkach niemieckich, na karcie podatkowej będą również wskazane pozycje (22a, 23a, 25, 26, 27), które określają wysokość odprowadzonych składek na ubezpieczenie, jakie można następnie odliczyć w rozliczeniu rocznym z Niemiec. Osoby oddelegowane do pracy do Niemiec z polskich firm, również mają możliwość odliczenia zapłaconych składek na ubezpieczenie, natomiast muszą je przedstawić na odrębnym zaświadczeniu, wystawionym przez pracodawcę.

Co oznacza pozycja Steuerklasse/ Faktor wskazana na niemieckiej karcie podatkowej – Lohnsteuerbescheinigung?

Pozycja ta określa klasę podatkową, na której pracodawca zarejestrował nas w niemieckim Urzędzie Skarbowym – Finanzamt. Na podstawie klasy podatkowej jest również ustalana wysokość podatku, jaki powinien zostać zapłacony do urzędu. Jeżeli na Waszej karcie widnieje 3 klasa podatkowa – pamiętajcie, iż macie obowiązek rozliczenia się z Niemiec do dnia 31.05.2019r.!