Zadzwoń lub napisz
+48 602 370 506 +48 510 222 266 +48 500 221 797 info@zwrotpodatkow.pl
lub
skorzystaj z formularzaPracowałeś na terenie Niemiec i otrzymałeś od swojego pracodawcy niemiecki PIT- Lohnsteuerbescheinigung? Nie wiesz na jaki zwrot podatku możesz liczyć oraz z jakich ulg podatkowych możesz skorzystać w swoim rozliczeniu? W naszych artykułach znajdziesz odpowiedzi na nurtujące Cie pytania. Zapraszamy do lektury :)!
W pierwszej kolejności istotne jest ustalenie sytuacji podatkowej oraz sprawdzenie czy konieczne jest stosowanie konkretnych ulg podatkowych, by otrzymać całościowy zwrot podatku z Niemiec. O tym, czy w danym rozliczeniu niezbędne są do zastosowania ulgi podatkowe, decyduje to, jakie dane są wykazane w niemieckiej karcie podatkowej. W naszym artykule: Lohnsteuerbescheinigung – tłumaczenie, czyli dokument niezbędny do rozliczenia podatku z Niemiec część II dokładnie wyjaśniliśmy już jak je interpretować. Oprócz analizy danych z karty, ważne jest również sprawdzenie sytuacji osobistej podatnika, aby móc zweryfikować czy dane odliczenie mu przysługuje.
Jedną z najczęściej stosowanych ulg podatkowych na terenie Niemiec jest tzw. wspólne rozliczenie ze współmałżonkiem. Gwarantuje ono podatnikowi zwiększenie kwoty wolnej od podatku z kwoty 9000 EUR (wysokość kwoty wolnej od podatku dla osób rozliczających się indywidualnie w 2018 roku) na kwotę 18.000 EUR (wysokość kwoty wolnej od podatku dla osób rozliczających się ze współmałżonkiem w 2018 roku). By móc jednak skorzystać z tej ulgi, należy spełnić przede wszystkim dwa kryteria:
W odróżnieniu od polskich przepisów, na terenie Niemiec podatnik może skorzystać ze wspólnego rozliczenia już za rok w którym został zawarty przez niego związek małżeński. W tym celu należy jednak przedłożyć do niemieckiego Urzędu Skarbowego- Finanzamt europejski akt małżeństwa potwierdzający zawarcie związku. Na terenie Polski natomiast, małżonkowie muszą pozostawać w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, za który będą się rozliczać! Podobnie traktowany jest podatnik, który w trakcie roku podatkowego owdowiał lub wziął rozwód. W tym wypadku niemiecka Skarbówka również dopuszcza możliwość wspólnego rozliczenia. W przypadku rozwodu, były współmałżonek podatnika musi wyrazić na to zgodę i udostępnić mu odpowiednie dokumenty. W Polsce natomiast rozwód podatnika w ciągu roku wyklucza go całkowicie z możliwości wspólnego rozliczenia.
Jeżeli podatnik spełnił powyższe warunki, a rozliczenie podatku z Niemiec wraz z małżonkiem jest dla niego korzystne, do swojego zeznania podatkowego jest zobowiązany dołączyć:
Oprócz powyższych dokumentów, małżonkowie muszą również wspólnie podpisać deklarację podatkową, oraz pełnomocnictwo, które pozwoli na reprezentowanie ich przez naszą firmę w niemieckim Urzędzie Skarbowym- Finanzamt.
Należy jednak pamiętać, że zdarzają się sytuacje, gdzie rozliczenie wspólne dla podatnika jest niekorzystne. Dotyczy to przede wszystkim tych podatników, których współmałżonek uzyskuje wysokie dochody na terenie Polski. W każdym wypadku nasze biuro szczegółowo analizuje jaki wariant rozliczenia dla podatnika będzie najkorzystniejszy.
Śledźcie nasze kolejne wpisy na blogu, gdyż w następnych artykułach przybliżymy Wam szczegółowe informacje na temat pozostałych ulg podatkowych, które zwiększają wysokość zwrotu podatku z Niemiec!