Zadzwoń lub napisz

+48 32 297 39 04 +48 602 370 506 +48 510 222 266 +48 500 221 797 info@zwrotpodatkow.pl

lub

skorzystaj z formularza

Podatkowe info: czyli jak załatwić najważniejsze sprawy zaraz po przyjeździe do UK – cz. 3

Podatkowe info: czyli jak załatwić najważniejsze sprawy zaraz po przyjeździe do UK – cz. 3

Kontynuując cykl artykułów poświęconych formalnościom, jakie należy załatwić po przyjeździe na Wyspy w celu podjęcia tutaj zatrudnienia, przypominamy o konieczności posiadania numeru NI. Co to za numer i do czego będzie on potrzebny?

Numer ubezpieczenia społecznego (z ang. National Insurence Number, czyli NI) jest wymagany do wyrobienia przed podjęciem legalnego zatrudnienia w Wielkiej Brytanii.  Jest to taki identyfikacyjny numer, pod którym w krajowym biurze Jobcentre Plus National Insurance number allocation service można sprawdzić ile w ciągu danego okresu czasu, z Twojego konta odprowadzono składek na brytyjskie ubezpieczenie społeczne.

Jeśli podejmujesz legalną pracę w Wielkiej Brytanii, musisz wiedzieć, że z Twojego wynagrodzenia odprowadzane będą podatki oraz składki na ubezpieczenie społeczne. Dodatkowo, Twoje zarobki oraz zyski kapitałowe mogą podlegać brytyjskiemu opodatkowaniu. Przejrzyste informacje na ten temat zostaną szybko zauważone przez tych, którzy prowadzą działalność na własny rachunek i sami będą musieli obliczać swoje zobowiązania podatkowe (lub z pomocą księgowej czy też biura podatkowego). Pozostali, po zakończonym roku podatkowym najpewniej otrzymają z urzędu podatkowego z UK (z ang. HMRC) informację o nadpłacie lub zwrocie podatku.

Zupełnie inną sprawą związaną z podatkami jest z kolei możliwość uzyskania zwrotu podatku z tytułu pracy w Wielkiej Brytanii. W tym celu warto skorzystać z usług biura podatków zagranicznych, aby dowiedzieć się czym jest podwójne opodatkowanie. Polscy pracownicy zatrudnieni u brytyjskich pracodawców odzyskują wysoki zwrot podatku w związku z pracą za granicą. Jeśli otrzymamy więc pod koniec roku dokumenty z brytyjskiego fiskusa, warto zwrócić się z nimi do biura podatkowego, które wyliczy nam wysokość możliwego do odzyskania podatku płaconego na Wyspach.