Zadzwoń lub napisz

+48 32 297 39 04 +48 602 370 506 +48 510 222 266 +48 500 221 797 info@zwrotpodatkow.pl

lub

skorzystaj z formularza

Zasiłek rodzinny i opiekuńczy - Norwegia


Polacy w Norwegii tworzą bardzo liczną grupę imigracyjną. Dzięki dobrze funkcjonującemu rynkowi pracy mogą oni podejmować zatrudnienie w bardzo wielu sektorach tamtejszej gospodarki. Legalna praca pozwala także korzystać z wielu świadczeń, które mogą znacząco podbudować domowy budżet.

Zasiłek rodzinny i opiekuńczy w Norwegii

Jedną z pomocy finansowej, o jaką mogą się ubiegać Polacy pracujący w Norwegii jest zasiłek rodzinny i opiekuńczy na dzieci. Zasiłek rodzinny przyznawany jest on osobom wychowującym jedno lub kilkoro dzieci, które nie ukończyły 18 lat, zasiłek opiekuńczy przyznawany jest na dzieci w wieku od 13-23 m-ca życia. Dzięki tym świadczeniom można zapewnić dziecku odpowiednie warunki do życia. Wnioskować o zasiłek rodzinny można nawet do 3 lat wstecz, natomiast o zasiłek opiekuńczy do 3 m-cy wstecz. Wysokość świadczenia rodzinnego wynosi aż 1054 NOK miesięcznie na jedno dziecko. Kwota ta może ulec zwiększeniu, jeżeli spełnione zostaną odpowiednie warunki. Wartość zasiłku opiekuńczego wynosi 7500 NOK miesięcznie na jedno dziecko.

Warto nadmienić, iż kobiety, które urodzą dziecko w Norwegii otrzymają zasiłek rodzinny niemalże automatycznie. Wystarczy tylko zarejestrować się w urzędzie ds. ewidencji ludności – Folkeregisteret.

Świadczenia rodzinne w Norwegii - najczęstsze pytania

Pytania jakie zadają nam nasi Klienci zachęciły nas do stworzenia sekcji Pomoc, gdzie znaleźć można odpowiedzi na najczęściej nurtujące Państwa zagadnienia. Istotne informacje zawarte w jednym dziale stanowią swoiste kompendium wiedzy dotyczącej zasiłku rodzinnego/opiekuńczego z Norwegii.

zasiłek rodzinny i opiekuńczy w Norwegii

Otrzymując od Państwa coraz więcej pytań na temat świadczeń rodzinnych z Norwegii, postanowiliśmy stworzyć zbiór najistotniejszych informacji, które mamy nadzieję pomogą Państwu lepiej zapoznać się z całą procedurą wnioskowania. Forma pytań i odpowiedzi wydaje nam się najbardziej odpowiednią, dlatego też zachęcamy do zapoznania się z poniższymi informacjami.

Nie warto zwlekać z wnioskowaniem o przyznanie świadczeń rodzinnych z Norwegii. Zachęcamy Państwa do składania wniosków za pośrednictwem naszego biura. Gwarantujemy usługi najwyższej jakości.

Czym jest zasiłek rodzinny z Norwegii?

Zasiłek rodzinny z Norwegii, to świadczenie finansowe na dziecko wypłacane przez NAV, mające na celu pomoc w zapewnieniu dziecku odpowiednich warunków do rozwoju i życia.

Kto może ubiegać się o zasiłek rodzinny z Norwegii?

O zasiłek może wnioskować każdy, kto pracuje w Norwegii i wychowuje dziecko lub dzieci w wieku nie przekraczającym 18 lat. Dodatkowe wytyczne dotyczące odzyskania świadczenia znajdziecie Państwo w dziale Procedury.

Kiedy można składać wniosek o przyznanie zasiłku rodzinnego?

Zasiłek rodzinny przysługuje osobom, które wychowują dziecko i pracują na terenie tego kraju co najmniej 6 miesięcy (lub 6 m-cy łącznie w przypadku przerywanych okresów zatrudnienia w jednym roku podatkowym). Jest on przyznawany na dziecko, które przekroczyło pierwszy miesiąc życia, ale nie ukończyło jeszcze 18 lat (włącznie). O zasiłek rodzinny w Norwegii może się starać także osoba samotnie wychowująca dziecko lub dzieci. Przy spełnieniu odpowiednich warunków w takim przypadku kwota wypłaconego zasiłku może być powiększona o dodatkową pulę pieniędzy. Kobiety, które urodzą swoje potomstwo w Norwegii mają niejako automatycznie zapewnione otrzymanie zasiłku. Wystarczy tylko rejestracja w urzędzie meldunkowym w Norwegii.

Czy istnieje możliwość wnioskowania o zasiłek rodzinny i opiekuńczy za lata poprzednie?

zasiłek rodzinny i opiekuńczy w Norwegii

Oczywiście istnieje taka możliwość. O zasiłek rodzinny z Norwegii można ubiegać się nawet do 3 lat wstecz a o zasiłek opiekuńczy do 3 miesięcy wstecz.

W jaki sposób będzie wypłacany zasiłek rodzinny na dziecko?

W przypadku wydania decyzji o przyznanie zasiłku za lata wcześniejsze, można spodziewać się wyrównania finansowego, które będzie przesłane na konto bankowe zarejestrowane przy wypełnieniu pierwszego wniosku rejestracyjnego. W przypadku zasiłku za okres bieżący, jest ono przelewane na Państwa konto bankowe pod koniec każdego miesiąca.

Co zrobić, aby rozpocząć staranie o zasiłek na dziecko?

Wystarczy, że skontaktują się Państwo z naszym biurem, a nasi konsultanci dokładnie Państwu wyjaśnią co należy zrobić, aby uzyskać zasiłek rodzinny. Zachęcamy także do odwiedzenia działu Procedury, gdzie szczegółowo został opisany cały proces ubiegania się o zasiłek.

Jakie dokumenty będą potrzebne, aby uzyskać zasiłek rodzinny z Norwegii?

W przypadku składania wniosku w norweskim urzędzie trzeba pamiętać, aby zamieścić wszystkie wymagane przez urząd dokumenty. Wszystkie niezbędne informacje znajdą Państwo w dziale Dokumenty. Pełny wniosek pozwoli na szybsze uzyskanie zasiłku rodzinnego.

Czy kwota rodzinnego w Norwegii jest odgórnie ustalona?

Kwota zasiłku rodzinnego z Norwegii wynosi 1054 NOK miesięcznie na jedno dziecko. Kwota ta jest wypłacana w miesięcznych transzach. W szczególnych przypadkach kwota ta może ulec zmianie. W przypadku zasiłku opiekuńczego, czyli przyznawanego na najmłodsze dzieci kwota zasiłku kształtuje się następująco:

  • na dzieci od 13 do 23 miesięcy: 7500 NOK miesięcznie

Ile wynosi prowizja za uzyskanie zasiłku rodzinnego z Norwegii?

Kwota prowizji jest składową bardzo wielu czynników. Składają się na nią czynności finansowo-podatkowe jakie musimy podjąć, aby umożliwić Państwu uzyskanie świadczenie. Kwota ta jest jedną z najniższych w kraju. Więcej na ten temat można przeczytać w dziale Prowizje.

Gdyby mieli Państwo pytania lub wątpliwości w związku z zasiłkiem rodzinnym z Norwegii, to prosimy o bezpośredni kontakt z naszym biurem. Postaramy się udzielić Państwu odpowiedzi na wszystkie pytania dotyczące zasiłku na dziecko.