Zwrot podatku z Belgii - dokumenty
Zwrot podatku z Belgii – wymagane dokumenty
Rozliczając swój podatek, powinni Państwo wiedzieć jakie dokumenty należy zamieścić we wniosku, aby urząd w Belgii mógł dokonać rozliczenia na korzystnych dla Państwa warunkach. Szczegółowe informacje – które zawieramy poniżej – dotyczące niezbędnej dokumentacji rozliczeniowej, pozwolą Państwu na szybkie i bezproblemowe skompletowanie całego wniosku koniecznego do otrzymania zwrotu podatku z Belgii.
Część niezbędnych do wniosku dokumentów otrzymywali Państwo w trakcie pobytu w Belgii, od pracodawcy, czy też z różnych instytucji finansowych w tym kraju. Pozostałe dokumenty trzeba będzie wypełnić dodatkowo i zamieścić we wniosku. Tę część dokumentów możemy przesłać do Państwa za pośrednictwem poczty polskiej lub drogą elektroniczną. Wówczas należy się liczyć z koniecznością ich samodzielnego wydrukowania.
Poniżej znajdą Państwo szczegółowe informacje dotyczące dokumentów oraz wymagań, co do ich wypełnienia. Inne dokumenty, niewymagające wypełnienia otrzymywali Państwo podczas pobytu w Belgii od swoich pracodawców lub z urzędu. O tych dokumentach także dowiedzą się Państwo z poniższych informacji.
Prosimy o zamieszczenie we wniosku następujących dokumentów:
- Umowa – dokument na mocy którego będzie możliwe rozpoczęcie procedury rozliczania podatku w Belgii. Dokument ten należy czytelnie podpisać na 2 egzemplarzach
- Ankieta personalna – jest to formularz osobowy, który należy bardzo dokładnie wypełnić i czytelnie podpisać
- Volmacht – prosimy o umieszczenie podpisu podatnika w polu Handtekening jak w przedłożonej kserokopii dokumentu tożsamości. W przypadku rozliczenia małżeńskiego podpis na odrębnym dokumencie zobowiązany jest złożyć współmałżonek/ka. Należy podpisać tyle egzemplarzy, ile lat podatkowych chcecie Państwo rozliczyć w belgijskim urzędzie skarbowym. Dokumentów nie należy uzupełniać o dane i daty.
- Volmacht 2, Pełnomocnictwo 2 – dokumenty te podpisuje podatnik wraz ze swoim współmałżonkiem w polu Podpis klienta oraz Handtekening van de klant. Podpis na tym dokumencie musi być zgodny z tym, jaki widnieje u Państwa w dowodzie tożsamości. Dokumentów nie należy uzupełniać o dane i daty. Należy podpisać tyle egzemplarzy ile lat podatkowych chcecie Państwo rozliczyć w belgijskim urzędzie skarbowym.
- Lista załączników – w dokumencie tym należy zaznaczyć odpowiednie pola zgodnie z przedłożoną dokumentacją i złożyć swój czytelny podpis
- Bescheinigung EU/EWR (druk dwujęzyczny) – dokument ten należy poświadczyć w polskim urzędzie skarbowym. Informacje zawarte w tym dokumencie powinny zawierać dane o wysokości uzyskanych dochodów w Polsce i za granicą przez Państwa oraz współmałżonka. Informacje o rodzajach przychodu muszą być dokładnie opisane (np. z tytułu pracy, renty, emerytury, nieruchomości, działalności gospodarczej itp.). W przypadku niepodstemplowania dwujęzycznego dokumentu, należy przetłumaczyć przysięgle dokument otrzymany z urzędu skarbowego w Polsce na język francuski, holenderski lub niemiecki.
Do powyższych dokumentów należy dołączyć także:
- Loonfiche – belgijska karta podatkowa, którą wydaje pracodawca. Znajdują się w niej m.in. informacje o uzyskanych zarobkach, zapłaconym podatku w rozliczanym roku podatkowym na terenie Belgii.
W przypadku, gdy podejmowali Państwo pracę u wielu pracodawców, należy dołączyć wszystkie otrzymane karty podatkowe dotyczące rozliczanego okresu. Do wniosku należy dołączyć wyraźną kopię dokumentu.
Uwaga: W przypadku otrzymania dodatkowych dokumentów dotyczących wypłaty świadczeń z tytułu m.in. bezrobocia, świadczenia wakacyjnego lub innych, prosimy o ich załączenie w kserokopiach.
- Loonbrieft (Loonbon) – dokument ten to odpowiednik polskiego paska płacowego. Aby móc rozliczyć się na podstawie tych dokumentów bardzo ważnym jest załączenie wyraźnej kopii wszystkich pasków. Rozliczenia na podstawie Loonbrieft (Loonbon) można dokonać w przypadku nieposiadania dokumentu Loonfiche (belgijskiej karty podatkowej)
- Druk Individuale Rekening – jest to roczne belgijskie zestawienie odcinków płacowych. Jeżeli taki dokument został wydany przez zakład pracy, należy również przedłożyć go w kserokopii do rozliczenia.
- Kserokopia dokumentu tożsamości podatnika oraz współmałżonka – prosimy, aby załączone zostało wyraźne ksero dokumentu umożliwiające poprawne odczytanie wszystkich znajdujących się na nim danych. Dokumentem tym może być aktualny dowód osobisty lub paszport (strona ze zdjęciem).
Uwaga! Kopia dowodu osobistego nie może być repliką dokumentu w rozumieniu ustawy o dokumentach publicznych, tzn. nie może mieć cech autentyczności. Warunek ten jest spełniony w szczególności, gdy kopia jest wykonana w powiększeniu powyżej 120% rzeczywistego rozmiaru dokumentu. Dokumenty niespełniające tego wymogu nie będą przyjmowane.
- PIT-36/37/40/40A/11 oraz załączniki ZG/0– kserokopie tych dokumentów podatnika oraz jego współmałżonka należy dołączyć do wniosku podatkowego. W sytuacji zarobkowania w rozliczanym roku podatkowym na terenie innych państw niż Polska i Belgia, należy dostarczyć wszystkie karty podatkowe otrzymane z krajów, w których pracował podatnik i współmałżonek.
- PIT- 28 i /lub zaświadczenie z urzędu gminy (kopia) – [jeśli dotyczy], z którego wynika, czy podatnik i/lub współmałżonek płaci podatek należny w przypadku prowadzenia działalności rolniczej (wraz z informacją o zryczałtowanych dochodach z działalności rolniczej) za dany rok podatkowy
- Druk ZAS-DF (kopia) – [jeśli dotyczy] – zaświadczenie o wysokości dochodu podatnika w podatku dochodowym od osób fizycznych z rozliczanego roku podatkowego
- Zaświadczenie o zameldowaniu – wydane na dzień 01.01.2013 r. ( dotyczy rozliczenia za 2012 rok) lub na dzień 01.01.2014 r. (dotyczy rozliczenia za 2013 rok) lub na dzień 01.01.2015 r. (dotyczy rozliczenia za 2014 rok).W przypadku stałego zameldowania, należy pobrać z urzędu zaświadczenie uwzględniające datę zameldunku wraz z informacją o stałym pobycie pod danym adresem. W przypadku rozliczenia się podatnika wraz ze współmałżonkiem oraz dziećmi, należy uwzględnić wszystkich członków rodziny na wydanym przez urząd druku.
- Akt małżeństwa (format unijny) – należy załączyć w przypadku rozliczania się ze współmałżonkiem/ką
- Akt urodzenia dzieci (format unijny)
- Potwierdzenie zameldowania / wymeldowania z terenu Belgii wydane przez belgijski Urząd Gminy – prosimy o załączenie kserokopii dokumentów
- Decyzje podatkowe z rozliczonych lat podatkowych wydane przez belgijski urząd skarbowy- prosimy o załączenie ich w kserokopii
- Numer konta bankowego – kserokopia dokumentu bankowego potwierdzającego numer konta, na który zostanie przekazany zwrot podatku z Belgii. W dokumencie tym znaleźć się muszą m.in. dane właściciela konta bankowego oraz kod SWIFT (nie dotyczy osób, które posiadają belgijski numer konta)
UWAGA: w przypadku otrzymania z belgijskiego urzędu skarbowego imiennej deklaracji podatkowej wydanej za rok, którego dotyczy rozliczenie – prosimy o złożenie podpisu na ostatniej stronie druku w miejscu Handtekening(en). Z lewej strony na linii podpisuje się mężczyzna, z prawej – kobieta – w przypadku rozliczeń małżeńskich. Osoby rozliczające się indywidualnie, imienną deklarację podpisują tylko z lewej strony.
W przypadku niejasności związanych z dokumentami potrzebnymi do skompletowania wniosku rozliczeniowego z Belgii, prosimy o niezwłoczny kontakt z naszym biurem.