Zadzwoń lub napisz

+48 32 297 39 04 +48 602 370 506 +48 510 222 266 +48 500 221 797 info@zwrotpodatkow.pl

lub

skorzystaj z formularza

Rozliczenie podatku z Norwegii

Rozliczenie podatku z Norwegii

Coraz więcej ludzi decyduje się na wyjazd do Norwegii w celach zarobkowych. Kraj ten jest niezwykle urokliwym miejscem i co istotne, dla osób tam wyjeżdżających, daje możliwość osiągnięcia wysokich zarobków. Pracując na terenie Norwegii, warto wiedzieć, w jaki sposób rozliczyć się z tamtejszym Urzędem Skarbowym. We wcześniejszych artykułach omówiliśmy w jaki sposób należy rozliczyć się z podatku ze Szwecji i Danii, natomiast obecnie przyszła pora na Norwegię. Zaczynamy!

Rozliczenie z norweskim Urzędem Skarbowym

O zwrot podatku może starać się każdy, kto legalnie pracował na terenie Norwegii,

a jego pracodawca odprowadzał w odpowiedniej wysokości zaliczki na podatek dochodowy. W marcu, po zakończonym roku podatkowym, powinieneś otrzymać na adres korespondencyjny prognozę podatkową – Selvangivelse/Tax Return. Na podstawie tego dokumentu możemy wykonać rozliczenie podatkowe. Należy zaznaczyć, że Urząd Skarbowy wystawiając prognozę nie uwzględnia żadnych ulg podatkowych, więc wynik w większości przypadków jest niekorzystny dla podatnika. Żeby móc zwiększyć zwrot, albo zmniejszyć dopłatę podatku do Urzędu, trzeba podczas sporządzania wniosku rozliczeniowego nałożyć ulgi. Z jakich ulg podatkowych możesz skorzystać? Dowiesz się w dalszej części artykułu.

Kolejnym ważnym elementem potrzebnym do rozliczenia jest indywidualny numer ID, bez niego nie będziesz mógł nic zrobić. Rozliczenie za dany rok podatkowy możliwe jest do 30 kwietnia roku następnego po zakończonym roku pracy. Termin ten można wydłużyć do 30 maja, po uprzednim wysłaniu do norweskiego Urzędu Skarbowego pisemnej prośby o przesunięcie terminu. Każdy kto nie wywiąże się z obowiązku dokonania złożenia zeznania podatkowego w wymienionych terminach zostanie rozliczony przez norweski Urząd (naturalnie bez uwzględnienia jakichkolwiek ulg podatkowych). W takiej sytuacji, gdy to Urząd  Cię rozliczy, pamiętaj, że możesz w przeciągu 3 lat od wydanej decyzji podatkowej złożyć korektę, w której należy wykazać przysługujące ulgi. Warto pamiętać, że w przypadku odwołania ponad rok po wystawieniu decyzji podatkowej norweski Urząd może, ale nie musi uwzględnić takiej korekty, dlatego warto rozliczać się w terminie. 

Ulgi podatkowe w Norwegii, czyli co możesz odliczyć:

1) 10% zniżki dla obcokrajowców

UWAGA! Ulga 10% obowiązywała do 2018r. Od 01.01.2019r. ulga ta przysługuje tylko marynarzom oraz pracownikom offshorowym.

Jest to ulga dla osób, którym pracodawca nie opłacał kosztów związanych z pobytem w Norwegii (kosztów związanych z mieszkaniem, podróżami i wyżywieniem). Ulga ta przysługuje w dwóch pierwszych latach pracy na terenie Norwegii. Nie łączy się ze Status Pendler.

2) Status Pendler

Ulga ta przysługuje osobom, które pracują na terenie Norwegii, ale całe ich centrum życiowe (rodzina, mieszkanie itp.) jest w Polsce.

Dla osób posiadających rodzinę: możemy odliczyć koszty związane z zakwaterowaniem, wyżywieniem oraz dojazdami – min.  3 podróże z noclegami do domu rodzinnego w ciągu roku.

Dla osób stanu wolnego: możemy odliczyć koszty związane z zakwaterowaniem, wyżywieniem oraz dojazdami dla osób, które:

  • nie ukończyły 22 lat powinny udokumentować podróże do domu rodzinnego co najmniej raz na 6 tygodni,
  • ukończyły 22 lata powinny udokumentować podróże do domu rodzinnego co 3 tygodnie.

3) Odliczenie odsetek od kredytu hipotecznego

Jeżeli długość pobytu podatnika na terenie Norwegii nie przekracza:

  • 183 dni w ciągu pierwszego roku pracy, lub
  • 270 dni w ciągu 3 lat pracy

można ubiegać się o odliczenie odsetek od kredytów hipotecznych w Polsce. Dodatkowo należy spełnić warunek osiągnięcia 90% łącznego dochodu z tytułu pracy na terenie Norwegii.

4) Dojazdy do pracy na terenie Norwegii

Mieszkając i pracując na terenie Norwegii można odliczyć tzw. kilometrówkę. W 2019r. można odliczyć dojazdy do pracy powyżej 22 700 NOK za maksymalnie 75 000 przejechanych kilometrów. Stawka za kilometr wynosi:

  • 1,56 kr do 50 000 NOK,
  • 0,76 kr pow. 50 000 NOK.

5) Ulga rodzicielska

Możliwość skorzystania z tej ulgi dotyczy osób, które ponoszą koszty z tytułu opieki nad dzieckiem/dziećmi do 12-go roku życia np. za przedszkole, zajęcia sportowe, taneczne, plastyczne itp. Ulga na dziecko przyznawana jest w kwocie 25.000 NOK na jedno dziecko i ulega zwiększeniu o 15.000 NOK na każde kolejne dziecko. Ulga ta nie łączy się z ulgą 10% dla obcokrajowców.

6) Odliczenie darowizny

Odliczeniu podlegają kwoty przeznaczone na instytucje dobroczynne, a maksymalną kwotą odliczenia jest 20.000 NOK.

7) Zwolnienie z ubezpieczenia

Jeżeli Twój roczny przychód nie przekroczył 54 650 NOK, korzysta on ze zwolnienia z obowiązku opłacania ubezpieczenia społecznego, które wynosi 8,2%.

Więcej informacji: ulgi podatkowe w Norwegii.

Procedura rozliczenia podatku z Norwegii

Posiadając prognozę podatkową, dokonamy dla Ciebie weryfikacji zasadności należnych Ci ulg podatkowych. W dalszym kroku wszystkie przysługujące ulgi naniesiemy na wniosek, tak żeby zwrot podatku za pracę w Norwegii był jak najwyższy i najbardziej korzystny.

Do kompletnego wniosku podatkowego potrzebujemy również uzupełniony i podpisany zestaw dokumentów, który wydajemy w naszym biurze, wysyłamy na wskazany e-mail, albo na adres korespondencyjny. W razie jakichkolwiek wątpliwości, zapytań nasi specjaliści pomogą Ci w ich wyjaśnieniu. Ostatnim krokiem w odzyskaniu podatku jest otrzymanie decyzji podatkowej, która jest wysyłana przez norweski Urząd Skarbowy w czterech terminach: czerwiec, sierpień, wrzesień, październik oraz otrzymanie zwrotu podatku na konto bankowe.

Pracowałeś na terenie Norwegii i chcesz odzyskać swój zwrot podatku? Zapraszamy do kontaktu.