Zadzwoń lub napisz

+48 32 297 39 04 +48 602 370 506 +48 510 222 266 +48 500 221 797 info@zwrotpodatkow.pl

lub

skorzystaj z formularza

Podatkowe info: wszystko o duńskich ubezpieczeniach społecznych – cz.2

Podatkowe info: wszystko o duńskich ubezpieczeniach społecznych – cz.2

System podatkowy w Danii to jeden z najlepiej opracowanych systemów związanych z opodatkowaniem swoich obywateli. Mimo, iż wszyscy wiemy, że w tym kraju istnieją jedne z najwyższych stawek podatkowych, dzięki tym składkom wielu Duńczyków może skorzystać z dostępu do licznych świadczeń w swoim kraju.

Wśród ubezpieczeń społecznych w Danii wyróżnia się pakiet ubezpieczeń wymienionych w artykule: Podatkowe info: wszystko o duńskich ubezpieczeniach społecznych – cz.1. Za sprawą sporego finansowania państwa składkami obywateli, w Danii funkcjonuje również dobrze rozwinięta, bp finansowana z podatków, publiczna służba zdrowia. Duńczycy mają do wyboru dwie kategorie ubezpieczeń w zakresie ochrony zdrowia. Pierwsza z nich gwarantuje bezpłatnie wszystkie świadczenia, jednak wizyta u specjalisty jest możliwa tylko po otrzymaniu skierowania od lekarza rodzinnego. W przypadku drugiej kategorii, część świadczeń jest płatna, za to istnieje pełny dostęp do lekarzy specjalistów. Decyzję, co do wyboru kategorii, ubezpieczeni mogą zmieniać raz w roku.

Dowodem ubezpieczenia w Danii jest karta ubezpieczenia zdrowotnego, którą otrzymuje się zaraz po zarejestrowaniu w rejestrze ludności, oraz numer identyfikacji podatkowej CPR. Zakres ubezpieczenia zdrowotnego obejmuje zabiegi dentystyczne, fizykoterapię, częściową refundację leków i bezpłatny pobyt w szpitalu niezależnie od wybranej kategorii świadczeń. Takie możliwości są dla Duńczyków bardzo korzystne, a oni sami cieszą się z dostępności świadczeń zdrowotnych z jakich mogą korzystać na co dzień. Podsumowując, Duńczycy są zadowoleni z istniejącego w ich kraju systemu na tyle, aby nie mieć powodów do narzekań o istniejący tam system podatkowy.

A jak to jest z ubezpieczeniami społecznymi oraz zdrowotnymi, a także z systemem podatkowym w leżącej tuż obok Szwecji? Zachęcamy do sprawdzenia, czytając artykuł: Życie w Szwecji krok po kroku. Podatki, ubezpieczenia, świadczenia – cz.1