Zadzwoń lub napisz

+48 32 297 39 04 +48 602 370 506 +48 510 222 266 +48 500 221 797 info@zwrotpodatkow.pl

lub

skorzystaj z formularza

Dlaczego Polacy wyjeżdżają za granicę? cz.2

Dlaczego Polacy wyjeżdżają za granicę? cz.2

Obecnie Polska jest traktowana przez emigrantów jako miejsce, z którym łączą nas korzenie rodzinne. Nie wykluczają oni powrotu właśnie ze względu na rodzinę, ale nie teraz, tylko „w przyszłości”.

Czemu tak wielu naszych rodaków decyduje się na pobyt z dala od kraju?

Kiedy żyje się z dala od rodziny i ojczyzny, zmienia się zupełnie podejście do pojęcia bliskości oraz poczucia zobowiązania. Jeśli mieszka się bliżej Polski, w dobie tanich linii lotniczych, można pozwolić sobie na częstsze „odwiedziny” w kraju, o ile sytuacja związana z zatrudnieniem na to pozwoli.

Często jest tak, że z Polski „uciekają” młodzi i zdolni, aby rozwinąć się zawodowo właśnie za granicą. Podejmują studia na znanych w Europie, jak i na świecie uczelniach, tam też starają się dorobić. Nasza ojczyzna traci w ten sposób wielu wysoko wykształconych, pełnych zapału ludzi, którzy mogliby przysłużyć się do polepszenia sytuacji Polski. Niemniej różnice w tym, co może zaoferować Polska a inne kraje europejskie dla tych utalentowanych i pracowitych osób jest naprawdę ogromna.

Za granicą można się lepiej rozwinąć, poznać świat, zdobyć ciekawe znajomości. To głównie motywuje młodych ludzi do szukania „poza Polską” raju, w jakim mogliby poczuć się komfortowo. Nie zawsze jednak scenariusz jest tak wesoły. Aby rzeczywiście tak było, często należy zacząć od ciężkiej pracy w branżach typowo robotniczych (sprzątanie, kelnerowanie, opiekowanie się, itp.), okupionej całymi tygodniami, a niekiedy latami pracy od rana do wieczora. Jednak poczucie, że przed nami są plany i marzenia, jakie kraj położony z daleka od Polski może nam zaoferować, pozwala zacisnąć zęby i iść do przodu.

Wielu ambitnych ludzi zaczyna za granicą, aby dorobić się większych pieniędzy i rozkręcić biznes w Polsce. Są i tacy, którzy dla ratowania domowych budżetów, wyjeżdżają tymczasowo do pracy poza nasz kraj, co daje im możliwość późniejszego utrzymania rodziny przez kolejne kilka miesięcy.

Z jakich powodów Polacy wyjeżdżają i wracają do ojczyzny?   Czytaj więcej w artykule: Dlaczego Polacy wyjeżdżają za granicę? cz.3