Zadzwoń lub napisz

+48 32 297 39 04 +48 602 370 506 +48 510 222 266 +48 500 221 797 info@zwrotpodatkow.pl

lub

skorzystaj z formularza

Dlaczego Polacy wyjeżdżają za granicę? cz.3

Dlaczego Polacy wyjeżdżają za granicę? cz.3

Po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej z roku na rok obserwuje się coraz większe zainteresowanie emigracją. Obecnie szacuje się, że co dziesiąty Polak pracuje za granicą. Jest to jeden z najwyższych wskaźników Europy.

Gdzie i dlaczego najchętniej emigrujemy?

Polska należy do tych krajów Unii Europejskiej, które są najsilniej dotknięte tzw. „euroemigracją”. Dla wielu osób, życie na zachodzie jest o wiele prostsze niż w naszym kraju. To, co tam wydaje się być  łatwe i szybkie do osiągnięcia, w Polsce jest problemem i zazwyczaj wymaga mnóstwo czasu i nerwów. Można tu podpiąć nie tylko staranie się o polepszenie sytuacji materialnej czy bytowej, ale też wiele przykładów z życia codziennego np. w urzędach, biurach, w wielu instytucjach. Młodzi ludzie „ciągną” za granicę również z ciekawości odkrywania nowych miejsc, które łatwiej im będzie zwiedzić , podejmując pracę na zachodzie.

Gdzie najchętniej emigrujemy?

W Polsce panują przekonania o kierunkach emigracji, które wydają się być lepsze od innych. Dziś, już nie jest tak jak parę lat temu, że każdy Polak decydował się na wyjazd na Zieloną Wyspę. Otwarte granice spowodowały, że miejsc, gdzie szukają pracy nasi rodacy jest o wiele więcej.

Jakie są kierunki migracji Polaków?   Czytaj w artykule: Dlaczego Polacy wyjeżdżają za granicę? cz.1

Kraje nordyckie, w tym Holandia i Wielka Brytania

To miejsca, które kuszą wysokim wynagrodzeniem, dobrymi warunkami zatrudnienia oraz wysoką satysfakcją z wykonywanej pracy. Zarobki są odpowiadają tutaj najczęściej poziomem trudności pracy, doceniana jest polska pracowitość.

Kraje Europy Kontynentalnej, w tym Irlandia, Cypr i Słowenia

Obecnie większość wskaźników związanych z sytuacją gospodarczą w tych krajach jest zbliżona do unijnej średniej, niemniej jednak taki poziom dobrobytu satysfakcjonuje Polaków, którzy wracają tutaj, po najtrudniejszych czasach kryzysu i podejmują zatrudnienie na podobnych zasadach.

Kraje południowe

Oferują relatywnie niski poziom wynagrodzenia za pracę oraz duże dysproporcje bezrobocia względem płci.