Zadzwoń lub napisz
+48 602 370 506 +48 510 222 266 +48 500 221 797 info@zwrotpodatkow.pl
lub
skorzystaj z formularzaWniosek o zwrot podatku z Irlandii może złożyć każdy, kto pracował legalnie na terenie tego kraju oraz posiada odpowiednie dokumenty potrzebne do rozliczenia się z tamtejszym Urzędem Skarbowym. O zwrot podatku z Irlandii można starać się nawet do 4 lat wstecz. Co trzeba zrobić, aby otrzymać zwrot podatku? Jakie zmiany nastąpią w nadchodzącym roku podatkowym? Na wymienione pytania udzielamy odpowiedzi w poniższym tekście, w związku z tym zachęcamy do dalszej lektury.
Rozliczenie z irlandzkim Urzędem Skarbowym nie jest obligatoryjne, więc jeżeli podatnik dokonał wstępnej kalkulacji i jej wynikiem jest dopłata do urzędu to nie musi przejmować się kompletowaniem oraz uzupełnianiem dokumentów niezbędnych do rozliczenia podatku. Warto jednak sprawdzić, czy osobie pracującej na terenie Irlandii nie należą się środki z nadpłaconego podatku dochodowego!
Dotychczas możliwość dokonania kalkulacji szacunkowego zwrotu lub dopłaty podatku opierała się na takich dokumentach rozliczeniowych jak P45, P60 lub paskach płacowych tzw. payslipach wydawanych przez pracodawcę. Nie wiecie czym są i co zawierają dokumenty P45, P60? Otóż są to karty podatkowe, które do roku 2018 wydawane były przez pracodawcę w momencie zakończenia pracy na terenie Irlandii- w czasie roku podatkowego (P45) lub na koniec każdego roku podatkowego (P60). Dokumenty te zawierały informację między innymi na temat uzyskanego dochodu oraz odprowadzonych przez pracodawcę zaliczek na podatek dochodowy.
Przypominamy, że pracodawca do 2018 roku posiadał obowiązek ich wydania, więc jeżeli pracownik zakończył pracę i nie otrzymał P45 (bądź na koniec roku zbiorczego P60), musi jak najszybciej zwrócić się do odpowiedniej osoby w swojej firmie o wydanie odpowiedniej wersji dokumentu. Między innymi dzięki tym dokumentom jesteśmy w stanie wyliczyć kwotę zwrotu podatku!
Kolejną niezbędną informacją, potrzebną do rozliczenia się z irlandzkiego podatku jest numer PPS, czyli Personal Public Service Number. Numer ten, to nic innego jak numer identyfikacyjny podatnika, odpowiednik numeru PESEL w Polsce.
Ostatnim krokiem dla klienta naszego biura jest wypełnienie oraz podpisanie kilku dokumentów, które wysyłamy na adres mailowy bądź korespondencyjny. Możliwe jest też uzupełnienie kompletu dokumentów w naszym biurze. Do czego serdecznie zachęcamy, ponieważ takie rozwiązanie znacznie przyspiesza całą procedurę. W momencie otrzymania kompletnego wniosku możemy starać się o zwrot podatku z Irlandii.
Warto pamiętać, że każde rozliczenie jest rozpatrywane indywidualnie. Wysokość kwoty zwrotu podatku uzależniona jest między innymi, od uzyskanych dochodów, odprowadzanych przez pracodawcę zaliczek na podatek dochodowy do Urzędu Skarbowego, czy też okresu zatrudnienia w Irlandii. Procedura odzyskiwania zwrotu podatku trwa około 3 miesiące od dnia w którym komplet dokumentacji został dostarczony do irlandzkiego Urzędu Skarbowego.
Aktualnie wprowadzono pewne zmiany w zakresie dokumentów rozliczeniowych. Otóż od 2019 roku wycofano P45, a także P60. Dokumentami na podstawie których można się starać o zwrotu podatku są jedynie paski płacowe – payslipy. Informacja ta jest bardzo ważna, ponieważ od roku 2019 osoba chcąca rozliczyć się z irlandzkiego podatku, będzie musiała skrupulatnie pilnować terminowego wystawiania przez pracodawcę payslipów. Pracodawca nie będzie już miał obowiązku wystawiania i przekazywania P45, P60 pracownikowi.
Nowa procedura wiąże się również ze zmianami w wykonywaniu kalkulacji szacunkowej wysokości zwrotu. Od tej pory dokumenty, które będą poświadczać dochody, będą dostępne na indywidualnym koncie podatnika w Urzędzie (Revenue’s my Account Servive). Podatnik otrzyma możliwość ich otrzymania dopiero po zakończonym roku podatkowym. Dodatkową opcją będzie uzyskanie papierowej wersji dokumentu End of Year Statement, w lokalnym oddziale Urzędu Skarbowego Revenue.
Rok 2019 można rozliczyć w trakcie trwającego roku podatkowego, czyli na przykład w październiku, na podstawie payslipów, pod warunkiem, że podatnik nie zamierza podejmować już pracy na terenie Irlandii w tym roku. Payslipy to odpowiedniki polskich pasków płacowych, które wystawiane są przez zakład pracy wraz z otrzymanym wynagrodzeniem. Mając na uwadze zmiany w procedurze ubiegania się o zwrot podatku, zachęcamy do kontaktu i konsultacji z naszym biurem.