Zadzwoń lub napisz

+48 32 297 39 04 +48 602 370 506 +48 510 222 266 +48 500 221 797 info@zwrotpodatkow.pl

lub

skorzystaj z formularza

Zmiany podatkowe w Irlandii – będą niższe podatki

Zmiany podatkowe w Irlandii – będą niższe podatki

Według najnowszych planów rządu Irlandii Północnej już od 2017 roku będzie obowiązywała korzystniejsza polityka podatkowa. Irlandzki rząd planuje obniżyć podstawowe podatki funkcjonujące w tym kraju.

Od kwietnia 2017 roku Irlandia Północna planuje obniżyć wysokość m.in. podatku korporacyjnego. Zgodnie z zapowiedzią premiera Petera Robinsona podatek ten ma osiągnąć stawkę 12,5%. Wcześniej rozważano obniżenie stawki podatku korporacyjnego nawet do 10%, przy czym po ostatecznym porozumieniu podjęto decyzję o stawce 12,5%. Ta sama stawka podatkowa w Wielkiej Brytanii zostanie obniżona najprawdopodobniej z 21 do 20%.

Obniżenie podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) w Irlandii Północnej zdaniem rządu ma na celu podjęcie kroków ku rozszerzeniu autonomii tego kraju od Wielkiej Brytanii. Taka decyzja pozwoli na uzyskanie zdecydowanie korzystniejszych uprawnień podatkowych dla obywateli oraz przedsiębiorstw w Irlandii Północnej.

Demokratyczna Partia Unionistów, czyli DUP, która stanowi większość w irlandzkim parlamencie doszła wstępnie do porozumienia w sprawie obniżki stawki podatku korporacyjnego. Jeszcze wyższy spadek stopy procentowej okazuje się bowiem wysokokosztowy. Każdy punkt procentowy związany z obniżką stawki podatku CIT w Irlandii Północnej oznacza zmniejszenie kwoty dotacji z centralnego budżetu o ok. 40 milionów funtów w skali roku.

Rządzący w Irlandii Północnej mają nadzieje, że niskie oprocentowanie dochodów przedsiębiorstw pozwoli uzyskać jeszcze więcej inwestorów zagranicznych, zwłaszcza prowadzących firmy, których zyski są bardzo wysokie. To z kolei bezpośrednio wpłynie na ożywienie irlandzkiej gospodarki.