Zadzwoń lub napisz

+48 32 297 39 04 +48 602 370 506 +48 510 222 266 +48 500 221 797 info@zwrotpodatkow.pl

lub

skorzystaj z formularza

Zasiłki na dzieci w Norwegii – informator dla rodzin z dziećmi cz.4.

Zasiłki na dzieci w Norwegii – informator dla rodzin z dziećmi cz.4.

Papiery, dokumenty, podpisy, druki – to wszystko zawsze jest potrzebne, przy wnioskowaniu o cokolwiek od państwa. Więc pracując w Norwegii warto postarać się o doprowadzenie dokumentacji do porządku i zgłoszenie się po zasiłki, dzięki którym uzyska się wsparcie na dzieci.

To co kluczowe i pozwalające na wnioskowanie o norweski zasiłek rodzinny w wersji podstawowej lub rozszerzonej, ale też zasiłek opiekuńczy to z całą pewnością dokumenty poświadczające odprowadzanie składek na ubezpieczenie społeczne. Mogą to być takie dokumenty jak norweska umowa o pracę, potwierdzenie wystawione przez pracodawcę o okresach zatrudnienia w Norwegii czy też zaświadczenie o prowadzeniu działalności gospodarczej.

Dodatkowo należy unormować kwestię zameldowania. W tym celu należy wyciągnąć potwierdzenie wspólnego adresu zameldowania i/lub zamieszkania z dzieckiem. Jeśli pobiera się analogiczny zasiłek rodzinny w Polsce to trzeba będzie postarać się także o dokument o okresach i wysokościach świadczenia uzyskiwanego w ojczyźnie. Im bardziej szczegółowymi dokumentami będziemy dysponować, tym może się okazać, że szybciej uda się uzyskać decyzję z NAV, czyli z norweskiego Urzędu Pracy i Polityki Socjalnej.

W sytuacji, w której NAV uzna, że nie ma wystarczającej wiedzy na temat podatnika wnioskującego o norweski zasiłek rodzinny czy też opiekuńczy, wyśle na podany przez niego adres formularz pomocniczy, tzw. hjelpeskjema. Należy go szczegółowo wypełnić i odesłać na adres zwrotny wraz z dokumentacją wymaganą przez urząd zgodnie z wyznaczonym terminem. Może się to zdarzyć zwłaszcza w sytuacji wnioskowania o zasiłek rozszerzony, czyli o świadczenie dodatkowe przyznawane, gdy rodzic jest osobą samotnie wychowującą dziecko.

W przypadku dodatkowych pytań związanych z zasiłkami rodzinnymi w Norwegii, zapraszamy do kontaktu.