Zadzwoń lub napisz

+48 32 297 39 04 +48 602 370 506 +48 510 222 266 +48 500 221 797 info@zwrotpodatkow.pl

lub

skorzystaj z formularza

Zasiłki na dzieci w Norwegii – informator dla rodzin z dziećmi cz.3.

Zasiłki na dzieci w Norwegii – informator dla rodzin z dziećmi cz.3.

Z naszego cyklu wiadomości o norweskich świadczeniach rodzinnych wiemy już jakie zasiłki na dzieci przysługują w Norwegii, znamy ich wysokość oraz drogę, którą należy podążać, by wnioskować o ich przyznanie. W tym artykule przedstawimy kryteria przyznawania zasiłków na dzieci w krainie fiordów.

Zameldowanie

Ten temat jest najczęstszym zapytaniem ze strony polskich rodzin, w których jedno z rodziców jest zatrudnione u norweskiego pracodawcy. NAV przychyla się do pozytywnej decyzji i przyznaje norweski zasiłek rodzinny, jeśli wnioskuje o niego Polak zatrudniony w Norwegii, którego dziecko/dzieci są aktualnie zameldowane w Polsce i tam mieszkają z drugim rodzicem. Ważne jest jednak to, że sam wnioskujący posiada miejsce zameldowania na terenie Norwegii.

Małżeństwo

Nie trzeba potwierdzać bycia w związku małżeńskim wnioskując o zasiłki w krainie fiordów. Należy jednak zaznaczyć kto w związku partnerskim ma prawo do opieki nad dziećmi, itp. Jednak sam fakt pozostawania bez ślubu nie ogranicza możliwości pobierania zasiłku.

Okres przyznawanej pomocy

Norweski zasiłek rodzinny jest wypłacany od urodzenia dziecka do ukończenia przez niego 18 roku życia. Z kolei zasiłek opiekuńczy wypłacany jest na max 1 rok w okresie od 1 do 2 roku życia. Istotnym jest zachowanie ciągłości zatrudnienia, tj. opłacanie składek na ubezpieczenie społeczne przez osobę wnioskującą o zasiłek przez cały okres jego pobierania.

Zasiłek w Norwegii i w Polsce

Jeśli pobieramy świadczenia rodzinne na dzieci w Polsce to w momencie składania wniosku o norweski zasiłek rodzinny powinniśmy poinformować NAV o okresie i kwocie wypłacanych zasiłków. Wówczas urząd wypłaci różnicę między świadczeniami, jakie wypłaca się w Norwegii a otrzymanymi już faktycznie świadczeniami w Polsce.

O tym jakie dokumenty będą potrzebne, aby starać się o zasiłki w NAV dowiesz się w kolejnej części artykułu, czyli Zasiłki na dzieci w Norwegii – informator dla rodzin z dziećmi cz.4.