Zadzwoń lub napisz

+48 32 297 39 04 +48 602 370 506 +48 510 222 266 +48 500 221 797 info@zwrotpodatkow.pl

lub

skorzystaj z formularza

Zasiłki na dzieci w Norwegii – informator dla rodzin z dziećmi cz.2.

Zasiłki na dzieci w Norwegii – informator dla rodzin z dziećmi cz.2.

W poprzednim artykule informowaliśmy jakie świadczenia na dzieci przysługują, jeśli rodzic/e odprowadzają składki na ubezpieczenie społeczne w Norwegii. Dziś podpowiadamy w jaki sposób skorzystać ze wsparcia finansowego pozwalającego na utrzymanie swoich dzieci.

Polacy pracujący lub prowadzący własną działalność gospodarczą w Norwegii mogą liczyć na wsparcie na utrzymanie dzieci, jakim jest norweski zasiłek rodzinny czy zasiłek opiekuńczy, o których informowaliśmy w artykule Zasiłki na dzieci w Norwegii – informator dla rodzin z dziećmi cz.1.

Instytucją odpowiedzialną za rozpatrywanie podań o świadczenia rodzinne i wydawanie decyzji w tej sprawie jest NAV, czyli norweski Urząd Pracy i Polityki Socjalnej. To właśnie w oddziałach NAV-u można liczyć na pomoc w zakresie wypełniania wniosków o zasiłki, ale również można skorzystać ze strony internetowej www.nav.no, ponieważ istnieje również procedura składania podań drogą elektroniczną przy wykorzystaniu tokenu bankowego (należy wówczas posiadać własny internetowy rachunek bankowy). Dodatkowo o zasiłki można wnioskować przy wsparciu instytucji pośredniczących, które za nas przejdą całą procedurę składania podania.

Warto wiedzieć, że po złożeniu wniosku o norweski zasiłek rodzinny czy zasiłek opiekuńczy należy uzbroić się w cierpliwość. Czas oczekiwania na rozpatrzenie podania może wynieść od 12 do 24 miesięcy. Jednocześnie można wnioskować o zasiłki rodzinne do 3 lat wstecz, a o zasiłki opiekuńcze – do 3 miesięcy wstecz, tj. już po upływie przysługującego nam świadczenia.

Czas oczekiwania na decyzję z NAV-u nie ma wpływu na wysokość przyznanego zasiłku, a samo świadczenie nie jest opodatkowane, tj. nie podlega dodatkowemu podatkowi dochodowemu wprowadzanemu w roczne rozliczenie z fiskusem. To sprawia, że chętnie Polacy wnioskują o zasiłek na swoje dzieci i w ten sposób mogą liczyć na atrakcyjne wsparcie ze strony norweskiego państwa. Komu przysługują zasiłki z Norwegii i jakie kryteria należy spełnić, aby otrzymać te świadczenia? Informujemy w kolejnej części artykułu, czyli: Zasiłki na dzieci w Norwegii – informator dla rodzin z dziećmi cz.3.