Zadzwoń lub napisz

+48 32 297 39 04 +48 602 370 506 +48 510 222 266 +48 500 221 797 info@zwrotpodatkow.pl

lub

skorzystaj z formularza

Zasiłek w Wielkiej Brytanii - samotność popłaca

Zasiłek w Wielkiej Brytanii - samotność popłaca

Bycie samotnym rodzicem w Wielkiej Brytanii jest o niebo łatwiejsze niż w Polsce. Głównie za sprawą zasiłków, o jakie może się starać osoba wychowująca dziecko.

Zasiłki dla samotnych rodziców

Na Wyspach jedno na czworo dzieci wychowuje się w niepełnej rodzinie. Przy bardzo wysokich kosztach życia w UK samotni rodzice nie związaliby końca z końcem, gdyby nie zasiłki. Z dobrodziejstw brytyjskiego systemu opieki często korzystają także mieszkający nad Tamizą Polacy.

Samotny rodzic otrzymuje podobne wsparcie jak małżeństwa czy pary wspólnie wychowujące dzieci. Jednak kwota zasiłków jest dla “single parent” znacznie wyższa. Inland Revenue nie wylicza kwoty benefitów jedynie na podstawie zarobków, tak jak dzieje się to w przypadku par, ale bierze też pod uwagę to, ile godzin tygodniowo samotny rodzic pracuje, jaką kwotę przeznacza na opiekę nad dzieckiem, a w przypadku wypłacania House Benefit – w jakiej dzielnicy mieszka.

Rodzic w portfelu

Jednym z pierwszych problemów, z jakim muszą się zmierzyć samotni rodzice, jest walka o alimenty (Child Maintenace). Na Wyspach wyegzekwowanie ich od partnera bądź partnerki jest jednak znacznie łatwiejsze niż w Polsce. W ściąganiu alimentów pomaga bowiem agencja CSA (Child Support Agency). Wysokość alimentów zależy od tego, na ile dzieci mają być wypłacane, od wysokości zarobków i sytuacji nieobecnego rodzica, a także od tego, czy ma na utrzymaniu inne dzieci, które z nim mieszkają. Zwykle jest to od 15 do 25 proc. dochodu netto po odliczeniu podatków, składek ubezpieczeniowych i emerytalnych, w zależności od liczby dzieci, którym przysługują alimenty.

Becikowe

Samotnym matkom w trudnej sytuacji, które dopiero spodziewają się dziecka, zazwyczaj przysługuje także Sure Start Maternity Grant (odpowiednik becikowego). Angielskie becikowe przysługuje m.in. osobom o niskich dochodach, które pobierają Income Support (zasiłek dla bezrobotnych), Job Seekers Allowance (zasiłek dla osób poszukujących pracy), Child Tax Credit, którego wysokość przekracza tzw. element rodzinny (family element), czy Pension Credit.
Samotna matka i osoba pracująca będzie mogła się starać o zasiłki, takie jak Working Tax Credit, Child Tax Credit, Housing Benefit (zasiłek mieszkaniowy), a także o Council Tax Benefit (ulgę w płaceniu podatku lokalnego). Kiedy urodzi się dziecko, należy skontaktować się także z Jobcentre i poprosić o konsultację z Lone Parent Adviser, który udzieli informacji na temat przysługujących świadczeń.

Dach nad głową

Samotni rodzice, tak jak większość pełnych rodzin, otrzymują Child Tax Credit – zasiłek wypłacany do czasu zakończenia dziennej edukacji dziecka. Housing Benefit to zaś dofinansowanie do czynszu. Samotny rodzic może otrzymać nawet cały jego zwrot. Zasiłek nie obejmuje jednak kosztów rachunków za energię, gaz, wodę itp.

Gdy pensja to za mało

Rząd oferuje także specjalny dodatek do pensji – 40 funtów/170 zł (w Londynie – 60 funtów/255 zł) tygodniowo, jeśli samotny rodzic znajdzie pracę. Zasiłek o nazwie In Work Credit Payment można otrzymywać nawet do roku pod warunkiem, że samotny rodzic pracuje ponad 16 godzin tygodniowo, w nowej pracy pozostanie co najmniej pięć tygodni, a przez 12 miesięcy przed znalezieniem pracy pobierał zasiłki takie jak Jobseeker’s Allowance czy Income Support.
Osoba samotnie wychowująca dziecko może także liczyć na Job Grant – czyli wolną od podatku kwotę, którą można otrzymać, rozpoczynając pracę. Jedynym warunkiem jest pobieranie w ostatnich 26 tygodniach przed rozpoczęciem pracy Income Support, Jobseeker’s Allowance czy Incapacity Benefit. Dla samotnych rodziców Job Grant wynosi 250 funtów (ponad 1 tys. zł).

Prywatny doradca

Rząd stara się za wszelką cenę nakłonić samotnych rodziców do znalezienia pracy. Lokalne Jobcentre Plus oferują więc pomoc w osobie prywatnego doradcy, który pomaga samotnej matce lub ojcu w znalezieniu opieki nad dzieckiem, kalkuluje z rodzicem, jak zmieni się jego sytuacja finansowa, gdy wróci do pracy, pomaga też w wyborze i ubieganiu się o zasiłki, organizuje treningi doszkalające, rozmowy kwalifikacyjne z pracodawcami oraz służy poradą nawet do 6 miesięcy po znalezieniu zatrudnienia. Taka pomoc nazywa się New Deal for Lone Parents.

Superniania

Osoby samotnie wychowujące dzieci, a zarazem pracujące (co najmniej 16 godzin tygodniowo) uprawnione są także do Childcare Element – czyli zwrotu kosztów opiekunki (tylko zarejestrowanej w programie Childcare Approval Scheme), żłobka czy przedszkola (nawet w okresie wakacyjnym). Kwota, jaką otrzyma dany rodzic, zależy ściśle od zarobków. Od kwietnia 2006 r. to maksimum 80 pensów (3,4 zł) na każdego 1 funta (4,2 zł), jaki wydawany jest na opiekę nad dzieckiem. Limit to 175 funtów (740 zł) na tydzień na jedno dziecko i 300 funtów (1,3 tys. zł) na dwójkę lub więcej.

My się zimy nie boimy

Samotna matka czy ojciec może także starać się o dofinansowanie do ogrzewania mieszkania, tzw. Cold Weather Payment. Każdego tygodnia, w którym temperatura wynosi 0 stopni Celsjusza lub mniej, na konto osoby kwalifikującej się do zasiłku automatycznie zostaje przekazana kwota 8,5 funta (36 zł). Cold Weather Payment przysługuje tym samotnym rodzicom, którzy wychowują dziecko poniżej 5. roku życia, pobierając Income Support lub Jobseeker’s Allowance.