Zadzwoń lub napisz

+48 32 297 39 04 +48 602 370 506 +48 510 222 266 +48 500 221 797 info@zwrotpodatkow.pl

lub

skorzystaj z formularza

Zasiłek rodzinny dla zagranicznych pracowników w Norwegii, cz.2

Zasiłek rodzinny dla zagranicznych pracowników w Norwegii, cz.2

Pracujesz w Norwegii i jednocześnie wychowujesz dzieci? Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby móc uzyskać zasiłek rodzinny w Norwegii.

Norwegia jest jednym z tych krajów Unii Europejskiej, w którym pracujący rodzice wychowujący dzieci otrzymują wsparcie od państwa w postaci zasiłku rodzinnego. To świadczenie wypłacane jest na każde dziecko i nie jest zależne od dochodów. Warto więc sprawdzić czy spełnia się warunki, uprawniające do wnioskowania o zasiłek rodzinny w Norwegii.

Warunki potrzebne do spełnienia, aby uzyskać zasiłek rodzinny w Norwegii to:

– osiąganie wynagrodzenia wypłacanego przez norweskiego pracodawcę, z tytułu umowy o pracę/kontraktu lub innego dochodu objętego składkami na ubezpieczenie społeczne opłacanymi do norweskiego urzędu skarbowego, np. dochody z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej, pobierania świadczeń równoważnych z zatrudnieniem (np. zasiłek chorobowy, rehabilitacyjny, rodzicielski, pielęgnacyjny, dla bezrobotnych);
– rozliczanie się ze składek na ubezpieczenie społeczne (z norw. trygdeavgift) na terenie Norwegii;
– wychowywanie dziecka lub dzieci w wieku od 0 do 18 lat oraz stałe zameldowanie z nim/i.

Złożenie wniosku do norweskiego Urzędu Pracy i Polityki Socjalnej (NAV) o zasiłek rodzinny wymaga konieczności uzbrojenia się w cierpliwość. Okres oczekiwania na jego rozpatrzenie trwa najczęściej od roku do dwóch lat. Jednocześnie czas rozpatrywania wniosku o zasiłek nie ma wpływu na wysokość wypłacanego zasiłku, więc w tym zakresie nie ma powodów do niepokoju.

Jeżeli o zasiłek wnioskować będzie osoba wychowująca dziecko/dzieci samotnie (samotny rodzic) wówczas przysługuje tzw. rozszerzony zasiłek rodzinny (norw. Utvidet Barnetrygd). Będzie to aktualnie kwota powiększona o 970 NOK, czyli równowartość jednego dodatkowego świadczenia na dziecko.

Warto zadbać o złożenie wniosku możliwie jak najszybciej, aby móc skorzystać ze świadczenia na dzieci, które z pewnością podreperuje rodzinny budżet.