Zadzwoń lub napisz

+48 32 297 39 04 +48 602 370 506 +48 510 222 266 +48 500 221 797 info@zwrotpodatkow.pl

lub

skorzystaj z formularza

Własna działalność w Niemczech – czy bardziej się opłaca?

Własna działalność w Niemczech – czy bardziej się opłaca?

Coraz częściej można usłyszeć w mediach (czy to za pośrednictwem radia, telewizji czy internetu), że w Niemczechpowstaje coraz więcej nowych miejsc pracy. Jak się okazuje pracodawcami nie zawsze są Niemcy. Przez ostatnie kilka lat liczba firm, które posiadają zagraniczny kapitał w Niemczech powstało bardzo wiele. Przez to, wyjeżdżając do Niemiec może się okazać, że naszym pracodawcą wcale nie będzie Niemiec, a na przykład Polak, czy Czech.

Według miarodajnych informacji, jakie przekazał do wiadomości publicznej Federalny Związek Rzemiosła w Niemczech wynika, że na terenie Niemiec w roku 2011 zarejestrowanych było prawie 30000 firm z polskim kapitałem. Większa część, bo ponad 90% to firmy, które zostały zarejestrowane po wschodniej stronie Niemiec, czyli w Berlinie, Brandenburgii i Maklemburgii. Tereny graniczące z Polską północno-zachodnią są bardzo atrakcyjne dla inwestorów z naszego kraju i stanowią bardzo duży potencjał dla różnego rodzaju inwestycji i nowych przedsiębiorstw. Nic więc dziwnego, że tak często są one wybierane właśnie przez naszych rodaków na różnego rodzaju działalności gospodarcze.

W Niemczech najwięcej jest polskich firm, które działają w branży budowlanej, gastronomicznej oraz kosmetycznej. Właśnie w tych dziedzinach Polacy czują się w Niemczech bardzo silni. Mają ku temu powody, gdyż coraz częściej Niemcy wolą sięgać po doświadczonych Polaków, niż po swoich obywateli. To tylko pokazuje jaki potencjał posiadają nasi rodacy.

Otwieranie działalności w Niemczech ma także inne atuty, które często wymieniane są jako te najważniejsze, a mianowicie zyski z prowadzenia działalności oraz możliwość otrzymania różnego rodzaju pomocy od niemieckiego rządu. Rzeczy wyprodukowane w Niemczech są wyżej cenione niż te sygnowane godłem Polski. Niestety, ale prawdą jest że to właśnie niemieckie produkty częściej eksportowane są na cały świat, pomimo tego, że ich cena w stosunku do polskich odpowiedników jest wyższa nawet o 20% czy 30%. Dodatkowo możliwość skorzystania z różnych ulg i przywilejów pozwala prowadzić działalność w Niemczech na o wiele bardziej korzystnych warunkach. Do tego wynajęcie lokalu we wschodniej części Niemiec jest tańsze niż w Polsce.

Jeżeli chodzi o zyski z działalności, to są one nieporównywalnie wyższe niż te, które można zarobić pracując dla kogoś na etacie. Często przychód z własnej działalności pozwala na zatrudnienie dodatkowych pracowników, a także zainwestowanie w innowacyjne rozwiązania dla firmy, czy chociażby potrzebny sprzęt.

Jeżeli jesteś zainteresowany szczegółami otworzenia działalności gospodarczej w Niemczech, możesz skontaktować się z nami. Pomożemy Ci wybrać odpowiednią branżę działalności, a także pomożemy w załatwieniu wszystkich niezbędnych formalności. Dzięki temu będziesz mógł pracować w Niemczech na własny koszt, co na pewno przyniesie Ci wiele satysfakcji, ale także wysokie dochody.

Dowiedz się więcej: księgowość niemiecka (Gewerbe).