Zadzwoń lub napisz
+48 602 370 506 +48 510 222 266 +48 500 221 797 info@zwrotpodatkow.pl
lub
skorzystaj z formularzaWielu polskich specjalistów poszukuje pracy w krajach Europy Zachodniej. Wszystko to związane jest z zarobkami, warunkami pracy oraz perspektywą na przyszłość. Nie powinno nikogo dziwić, że wielu znanych i cenionych specjalistów porzuca ojczyste strony i emigruje za chlebem. Niestety nasz kraj nie jest zbyt otwarty na rozwój firm i rozwój specjalistów z branży. Poniższy artykuł opisuje co zrobić, aby założyć własną działalność w Niemczech.
Przede wszystkim należy zastanowić się i dokładnie przemyśleć co chcielibyśmy robić i co moglibyśmy zaoferować naszym przyszłym klientom. Czyli najważniejszym elementem jest rodzaj działalności, branża i zakres usług oraz lokalizacja. Wybór regionu Niemiec również ma znaczenie, dlatego też trzeba dobrze zaplanować co i gdzie będziemy robić, aby mieć większe szanse na powodzenie naszego biznesu. Warto także poświęcić chwilę czasu na zapoznanie się z kodeksem pracy i przepisami jakie panują w Niemczech. Niejednokrotnie można znaleźć duże różnice w prawie polskim i niemieckim, co może spowodować małe zamieszanie w momencie, gdy nie zapoznamy się z prawem niemieckim.
Kiedy już podejmiemy decyzję co, gdzie i w jaki sposób zamierzamy robić, wówczas nie pozostaje nam nic innego jak udać się do urzędu aby zarejestrować naszą firmę w Niemczech. Rejestracji dokonuje się zwykle w odpowiednim urzędzie – Gewerbeamt lub w przypadku mniejszych miejscowości jest to – Ordnungsamt. W urzędzie otrzymamy formularz rejestracji działalności gospodarczej, czyli Gewerbeanmeldung, który należy wypełnić i złożyć. Przy rejestracji firmy należy potwierdzić miejsce, w którym dana firma będzie miała swoją siedzibę. Zwykle chodzi o potwierdzenie zameldowania na terenie danego miasta, dzielnicy lub gminy.
Kiedy zarejestrujemy firmę, musimy złożyć wniosek o przydzielenie nam Steuernummer, czyli odpowiednika naszego Numeru Identyfikacji Podatkowej (NIP). Dokonuje się tego w odpowiednim dla danego miejsca Urzędzie Skarbowym – Finanzamt. Po przydzieleniu takiego numery można rozpocząć pracę firmy, gdyż dzięki niemu można wystawiać rachunki za wykonane usługi lub sprzedane produkty. Tak naprawdę to urząd Gewerbreamt zgłasza fakt zarejestrowania firmy do Urzędu Skarbowego, niemniej jednak zrobienie tego samodzielnie może dość mocno przyspieszyć przydzielenie Steuernummer.
Rozpoczęcie działalności, jak i jej zamknięcie musi być udokumentowane i potwierdzone w odpowiednim urzędzie Gewerbeamt. Zakończenie prowadzenia działalności w Niemczech nie trwa długo, a formalności kosztują zaledwie kilka Euro. Warto o tym pamiętać, gdyż wiele osób zakłada działalność pod wpływem chwili, porady jakiejś osoby czy znajomego, którzy nie zawsze wiedzą co będzie dla nas lepsze. Później pojawiają się problemy, firma nie chce prosperować i nie generuje żadnych zysków i trzeba ją zamknąć. Nie powiadomienie urzędu o tym fakcie może spowodować szereg nieprzyjemności, które trzeba będzie rozwiązać i wyjaśnić, na czym można stracić znacznie więcej niż kilka Euro.
Nasze biuro w sposób profesjonalny i bardzo rzetelny stara się sprostać oczekiwaniom osób, które zwracają się o pomoc w rejestracji własnej działalności w Niemczech. Nasi specjaliści bardzo chętnie pomogą i poradzą co zrobić, aby rozpocząć działalność gospodarczą za Odrą. Pomogą oni także w trakcie prowadzenia firmy, czy w ostateczności gdy trzeba będzie ją zamknąć. W razie jakichkolwiek niejasności służymy profesjonalną pomocą. W naszym biurze można także dowiedzieć się wielu ciekawych oraz przydatnych informacji na temat prowadzenia firmy w Niemczech.
Więcej informacji: Księgowość niemiecka (Gewerbe).