Zadzwoń lub napisz

+48 32 297 39 04 +48 602 370 506 +48 510 222 266 +48 500 221 797 info@zwrotpodatkow.pl

lub

skorzystaj z formularza

Wielka Brytania - walcz o swoje!

Wielka Brytania - walcz o swoje!

Jeśli brytyjski pracodawca “nie pamięta” o podwyżce, trzeba mu o niej przypomnieć. I podać powody, dla których pensja powinna wzrosnąć.
Z reguły im większa firma, tym szybszych i częstszych wzrostów płac można się spodziewać. Duże przedsiębiorstwa mają rozbudowane płacowe systemy motywacyjne, a ponadto działają w nich aktywnie związki zawodowe walczące m.in. o podwyżki. W mniejszych zakładach wzrost płac jest sprawą uznaniową i zależy od menedżera lub właściciela. Nie oznacza to wcale, że nie ma szans na wyższe zarobki. Na Wyspach dobrego pracownika docenia się właśnie przez podnoszenie pensji, ewentualnie tzw. bonusy – np. vouchery (talony) do określonej sieci sklepów.

Przygotowanie do rozmowy

Podczas przyjmowania do pracy menedżer, określając stawkę, często informuje, że za jakiś czas może ona zostać podniesiona. Jeśli po upływie co najmniej trzech miesięcy menedżer “zapomni” o swojej obietnicy, to można mu delikatnie przypomnieć. Należy poprosić przełożonego o rozmowę. Zanim jednak wyłożysz kawę na ławę, trzeba przygotować sobie grunt i zapytać, czy dobrze ocenia twoją pracę oraz czy ma jakieś uwagi lub sugestie. Nie zaszkodzi, jeśli wspomnisz o swoim entuzjazmie (Brytyjczycy uwielbiają to słowo) i wyeksponujesz zadania pozaobowiązkowe, które wykonałeś, np. zgłoszony pomysł usprawnienia pracy. Po takim wstępie możesz już przypomnieć o obietnicy podwyżki.

Kuj żelazo, póki gorące

Unikaj roszczeniowego tonu, nuty pretensji lub szantażu (“Albo podwyżka, albo odchodzę”). Argumentacja pozytywna robi bez porównania lepsze wrażenie (“Jestem dobry w tym, co robię. Cieszę się, że jesteś podobnego zdania. Zgodzisz się więc ze mną, że zasługuję na lepszą stawkę”). Twoja prośba nie musi być uwzględniona od razu. Czasem trzeba przypomnieć się ponownie. O podwyżkę wypada zapytać przynajmniej raz do roku, zajmując stale to samo stanowisko, i zawsze w momencie, gdy zaproponują ci objęcie wyższego, a przełożony – naturalnie przez nadmiar własnych obowiązków – zapomni poruszyć w rozmowie wątek płacowy.

Uwaga! W instytucjach publicznych, podległych rządowi lub samorządom lokalnym, wzrost wynagrodzeń jest stały i obligatoryjny. Wynosi niewiele ponad 2 proc. rocznie.