Zadzwoń lub napisz

+48 32 297 39 04 +48 602 370 506 +48 510 222 266 +48 500 221 797 info@zwrotpodatkow.pl

lub

skorzystaj z formularza

USA, Wielka Brytania czy Niemcy – czyli gdzie na studia?

USA, Wielka Brytania czy Niemcy – czyli gdzie na studia?

Z myślą o młodych ludziach, podejmujących życiowe decyzje stworzyliśmy porównanie jakości studiowania i pracy za granicą na przykładzie USA, Wielkiej Brytanii i Niemiec. Mamy bowiem nadzieję, że studia za granicą dla wielu młodych Polaków staną się przepustką do kariery.

Od pewnego czasu, kiedy wykształcenie stało się podstawowym kryterium znalezienia dobrej pracy, młodzi ludzie zaczęli bardzo poważnie podchodzić do sprawy nauki i studiów. Początkowo szturmowali oni rodzime uczelnie mając nadzieję, że rynek pracy stanie przez to przed nimi otworem. Początkowo uczelniany boom sprawiał, że ludzie po studiach otrzymywali lepsze posady i mogli cieszyć się atrakcyjnymi zarobkami. Taki stan rzeczy szybko się jednak odwrócił. Osób z wyższym wykształceniem zaczęło przybywać, a ta masowa “produkcja” magistrów, inżynierów i ludzi wykształconych spowodowała, że polski rynek pracy nie poradził sobie z zapewnieniem każdemu bardzo dobrego zatrudnienia. Dlatego też bardzo wielu młodych Polaków wybrało studia za granicą, które chcą łączyć z pracą.

Bardzo kuszącymi ofertami studiów przyciągają Amerykanie. Dyplom ukończenia amerykańskiej uczelni wyższej jest na pewno bardzo atrakcyjny dla ewentualnego pracodawcy. Według statystyk, do USA wyjechało w ostatnim czasie kilkadziesiąt tysięcy Polaków, którzy rozpoczęli studia na tamtejszych uczelniach. Wymagania względem studentów są niestety bardzo wysokie, stąd chcąc rozpocząć naukę w Ameryce, musimy mieć na uwadze także konieczność podjęcia pracy za granicą. Oczywiście uczelnie oferują pomoc finansową w postaci stypendiów, czy zapomóg, ale to na pewno nie wystarczy na pokrycie kosztów związanych z edukacją w tym kraju. Nie mniej studia na amerykańskim uniwersytecie to prestiż i szansa na lepszy start w przyszłej karierze zawodowej.

Wielu młodych ludzi coraz częściej wybiera także europejskie kraje na miejsce swojej nauki. Tak jest na przykład w Wielkiej Brytanii. To właśnie tam wyjeżdża rokrocznie bardzo duża liczba Polaków. Dzięki dobrze rozwiniętemu szkolnictwu wyższemu na Wyspach, młodzi Polacy mają możliwość kształcenia się w różnych kierunkach, a dodatkowo podejmując pracę w UK nie muszą obawiać się o koszty studiów. Brytyjski dyplom w Polsce na pewno będzie dobrą kartą przetargową do otrzymania pracy. Ukończenie studiów w Anglii to nie tylko prestiż, ale także informacja dla przyszłego pracodawcy, że dany kandydat jest dobrze wyedukowany w zakresie wiedzy jaką zdobył na studiach, a także zna perfekcyjnie język obcy. To w obecnych czasach jest bardzo istotne.

Dla tych, którzy nie chcą wylatywać na drugi koniec świata do USA, czy też nie bardzo chcą uczyć się w Anglii, istnieje alternatywa w postaci studiów zagranicznych podejmowanych w Niemczech. Z tego rodzaju możliwości korzysta już bardzo wielu Polaków mieszkających wzdłuż linii Odry przy zachodniej granicy. Dodatkowo uczelnie niemieckie współpracują z wieloma firmami, które rekrutują absolwentów danej uczelni do pracy. Mają wówczas pewność, że kandydat spełnia wszystkie ich wymagania. Możliwość otrzymywania stypendiów i pomocy materialnej jest dodatkowym atutem podejmowania studiów w Niemczech.

Dla wielu młodych ludzi Polska stała się krajem mało atrakcyjnym pod względem edukacji i kariery zawodowej. Dlatego też poszukują oni wielu alternatyw w różnych krajach Europy i świata. W zależności od preferencji, oczekiwań i zasobności portfela, młodzi Polacy mogą przebierać w różnych ofertach.

Stany Zjednoczone kuszą olbrzymimi możliwościami edukacyjnymi, prestiżem i dobrym systemem szkolnictwa. Minusem studiów w USA jest ich koszt, który potrafi przyprawić o zawrót głowy. Dlatego też wybierając się za ocean konieczne jest podjęcie pracy lub znalezienie sponsora.

W Wielkiej Brytanii studia ukierunkowują pod konkretną branżę i kształcą młodych studentów, którzy po ich ukończeniu będą mieli biegle opanowane rozwiązania w danym zakresie wiedzy. Koszt studiów jest o wiele niższy niż w USA, ale chcąc studiować na renomowanej uczelni (a takich w UK nie brakuje) należy mieć na uwadze, że będą to studia bardzo pracochłonne, wymagające i kosztowne. Naukę w UK warto połączyć z pracą za granicą. Dzięki temu stać nas będzie na ukończenie uczelni wyższej i na utrzymanie. A po powrocie dodatkowo będzie można starać się o zwrot podatku z UK.

Niemcy także kuszą naszych studentów. Można by pokusić się o stwierdzenie, że dużo więcej jest zalet niż wad studiowania w Niemczech. Dobra baza edukacyjna, duże możliwości po zakończeniu studiów, a dodatkowo możliwość otrzymywania stypendiów i podejmowania jednocześnie pracy w Niemczech, to naprawdę istotne zalety. Dodatkowo, z wymienianych krajów to do Niemiec jest nam najbliżej, a ofert pracy jest najwięcej. Czy zatem tutaj najbardziej opłaca się studiować?

A Wam jak się wydaje? W którym z krajów: USA, Wielka Brytania, czy Niemcy warto podjąć studia?