Zadzwoń lub napisz

+48 32 297 39 04 +48 602 370 506 +48 510 222 266 +48 500 221 797 info@zwrotpodatkow.pl

lub

skorzystaj z formularza

Tort i gorąca czekolada, czyli najważniejsze święta każdego Duńczyka. Cz.3

Tort i gorąca czekolada, czyli najważniejsze święta każdego Duńczyka. Cz.3

Maj to szczególnie dla młodych Duńczyków miesiąc wyjątkowy, bogaty w różnego rodzaju przeżycia. Jednym z nich, podobnie jak w Polsce jest egzamin dojrzałości. Jak wygląda matura w Danii i obchody z nią związane? Zapraszamy do lektury!

Matura (Studentereksamen)

Pierwsze dni maja to podobnie jak w Polsce, ostatnie dni przed maturą. Dwa dni przed egzaminami to czas zabawy, organizowanej przez uczniów. Pierwszego dnia uczniowie spotykają się bardzo wcześnie w szkole, często przebrani w różne kostiumy. Program ułożony jest na całodobowe spędzenie czasu, w tym na obiad przygotowany na ruszcie, wieczór żartów i noc w rytmach ulubionej muzyki. Następnego ranka przychodzi czas na szkolne śniadanie „na kolanie”, po którym po bezsennej nocy o 8 rano wręczane są świadectwa rocznych wyników i plan zdawania egzaminów maturalnych, o jakim w tej chwili wszyscy marzą :)

Ale spokojnie, kolejna impreza czeka na nas dopiero po zdaniu egzaminów i po wręczeniu przez rodziców czapki studenckiej zapowiadającej koniec zakuwania do matury. Przyjęcie organizowane w domu ma zazwyczaj charakter kameralny, ale zdarzają się wyjątki. Z kolei w szkole, w połowie czerwca z tej okazji organizowany jest bal, a popisowym tańcem tego wieczoru jest lancier.

Urodzinowe szaleństwo w Danii ma miejsce nie tylko w wieku 7, 8 czy 15 lat. W czasie pełnych urodzin Duńczycy uwielbiają spędzać czas z mnóstwem swoich znajomych. Jak obchodzi się ten dzień w Danii? Czytaj w artykule: Tort i gorąca czekolada, czyli najważniejsze święta każdego Duńczyka. Cz.1

Po balu, rozpoczyna się czerwcowa „majówka”. Cała klasa wsiada na wóz konny i jedzie po okolicach, w których mieszkają świeżo upieczeni maturzyści. Wszyscy na starcie spotykają się w studenckiej czapce, zaraz po śniadaniu, aby zdążyć przejechać się do wszystkich rodzin maturzystów. Czasem, kiedy maturzyści pochodzą z różnych miejscowości impreza ta trwa dwa dni lub koń zastępowany jest autobusem, żeby zdążyć wszystkich odwiedzić. Maturzyści są bardzo mile witani przez rodziców, często w niektórych domach zatrzymują się oni na specjalnie przygotowany poczęstunek, a radość z tego dnia zaraża także ich sąsiadów i zwykłych przechodniów. Jest to wspaniałe widowisko!

O innych odświętnych tradycjach w Danii opowiada artykuł: Tort i gorąca czekolada, czyli najważniejsze święta każdego Duńczyka. Cz.4