Zadzwoń lub napisz

+48 32 297 39 04 +48 602 370 506 +48 510 222 266 +48 500 221 797 info@zwrotpodatkow.pl

lub

skorzystaj z formularza

Szwedzki rząd rozważa obniżkę zasiłków

Szwedzki rząd rozważa obniżkę zasiłków

Największa partia opozycyjna w Szwecji chce zwiększyć liczbę osób na rynku pracy. W związku z tym planuje, aby obniżyć świadczenia dla bezrobotnych i ograniczyć ich prawo do zasiłków.
Zmniejszenie deficytu budżetowego i wzrost liczby osób zatrudnionych w Szwecji to zadania stojące przed tym krajem w najbliższych latach. Jak osiągnąć założone cele i poprawić efektywność szwedzkiej gospodarki?

Pomysły są, jednak niestety zmierzają one do cięcia świadczeń socjalnych. Odczuć to mogą również Polacy zatrudnieni przez szwedzkich pracodawców. Do tej pory ich wnioski o świadczenia czy zwrot podatku ze Szwecji były przyjmowane i rozpatrywane pozytywnie, jednak czas pokaże z jakimi utrudnieniami trzeba będzie się liczyć w przyszłości. O ile sama procedura jaką jest zwrot podatku ze Szwecji nie do końca jest zależna od rządu (rząd Polski i Szwecji podpisały w tym celu specjalną umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania), o tyle z dostępnością do pozostałych świadczeń może być nieco trudniej.

Zmiany proponowane przez opozycję dotyczą obniżki zasiłków nawet w 200 tysiącach przypadków. Najbardziej obniżone zasiłki miałyby osoby, które nigdy nie pracowały. Zapowiedzi dotyczą także obniżki zasiłków na dzieci.

Zmiany te mają spowodować zwiększeniem aktywności Szwedów na rynku pracy, ponieważ z roku na rok rosną sytuacje, kiedy opłaca się pozostawać bezrobotnym niż podejmować mało opłacalne zajęcia.

Rząd szwedzki już niejednokrotnie przekonał swoich wyborców, że potrafi podejmować trudne, a czasem nawet radykalne decyzje. Miejmy nadzieję, że ta decyzja, jeżeli zostałaby podjęta, będzie korzystna głównie ze względu na ludzi.