Jeżeli legalnie podejmowałeś pracę w Norwegii, lub nadal tam pracujesz musisz pamiętać o rozliczeniu się z urzędem podatkowym. W Norwegii, przy spełnieniu pewnych warunków istnieje możliwość rozliczenia się jako osoba posiadająca dwa gospodarstwa domowe – czyli tak zwany “PENDLER”.
Jakie warunki trzeba spełnić by rozliczyć się na zasadach “status pendler”?
Aby móc rozliczać się na zasadach status pendler trzeba spełnić jeden z 2 głównych warunków:
- Rozliczenie dla osób posiadających rodzinę:
- W jednym gospodarstwie domowym w Polsce zameldowana jest wraz ze swoim współmałżonkiem oraz dziećmi (jeżeli posiada) poniżej 18 roku życia
- Rozliczenie dla osób samotnych:
- pozostających w konkubinacie (czyli będących w związku nieformalnym ze swoim partnerem lub partnerką – bez zawarcia związku małżeńskiego)
- nie posiadających własnego mieszkania na terenie Norwegii (czyli na przykład mieszkanie poniżej 30 metrów kwadratowych dla jednej osoby, poniżej 50 metrów kwadratowych dla dwóch osób, lub w przypadku, kiedy łazienkę bądź kuchnię dzieli się z innymi mieszkańcami)
- odbywających regularne podróże do Polski (na przykład co 3 tygodnie)
Co można odpisać od podstawy opodatkowania będąc rozliczanym na zasadach “status pendler”?
Jeżeli uda nam się spełnić warunki z powyższej części artykułu będziemy mogli się starać o odpisanie pewnych sum pieniędzy od podstawy opodatkowania. Są to między innymi:
- koszty związane z przejazdem do domu rodzinnego (należy uwzględnić odległość podawaną w kilometrach, wszystkie bilety np. promowe oraz tak zwane “bramki”)
- koszty związane z czynszem i utrzymaniem mieszkania w Norwegii
- uposażenie pieniężne, tak zwaną dietę w wysokości około 170 NOK na dzień
Co należy zrobić, aby odpowiednio udokumentować rzeczy, które możemy odpisać?
Przede wszystkim musimy zadbać o to, by posiadać wszystkie wymagane przez urząd dokumenty. Jeżeli nie będziemy posiadali odpowiedniej dokumentacji nie będziemy mogli starać o odpis. Niezbędne będą takie dokumenty jak:
- akt małżeństwa
- zaświadczenie, potwierdzające zamieszkanie w Polsce wspólnie z rodziną
- kopie biletów za przelot i przeprawę promową w Norwegii
- potwierdzenie opłat mieszkaniowych w Norwegii
- informacja o ilości dni, które przebywało się w Norwegi w danym roku podatkowym
Warto starać się o odpisy, gdyż pieniądze jakie można z tego tytułu zaoszczędzić potrafią być bardzo wysokie. Dlatego też pamiętajmy o wspomnianych powyżej biletach, zaświadczeniach i innych dokumentach, które pozwolą nam bez większych przeszkód rozliczyć się w Norwegii.