Zadzwoń lub napisz

+48 32 297 39 04 +48 602 370 506 +48 510 222 266 +48 500 221 797 info@zwrotpodatkow.pl

lub

skorzystaj z formularza

Służba opieki nad dziećmi w Norwegii

Służba opieki nad dziećmi w Norwegii

Departament ds. Dzieci i Równouprawnienia w Norwegii opublikował specjalną broszurę w kilku językach, w której opisuje zasady funkcjonowania służby opieki nad dziećmi. Wszystko po to, aby pomóc cudzoziemcom, którzy przyjeżdżają do Norwegii wraz z dziećmi i potrzebują pomocy. Czasem zdarza się tak, że niektórzy Polacy planują wyjazd do Norwegii w celach zarobkowych, który chcą jednocześnie połączyć z przeprowadzką do Skandynawii. Wizja lepszego życia, pracy za godziwe pieniądze i zupełnie innych perspektyw niż w Polsce jest obiecująca i bardzo zachęcająca. Niestety nie wszystkim udaje się spełnić swoje plany i sytuacja życiowa może sie mocno skomplikować.

W takim przypadku bardzo często przydaje się pomoc służby opieki nad dziećmi. Dzięki temu rodzice są w stanie zapewnić dzieciom odpowiednią opiekę i prawidłowy rozwój. Bezradność i problemy jakie mogą spotkać każdego za granicą bywają czasem bardzo trudne do rozwiązania. Stąd tak ważne jest wsparcie i pomoc jaką okazują odpowiednie komórki rządowe w Norwegii.

Służba opieki nad dziećmi w Norwegi to organ, który ma za zadanie wspierać rodziny w trudnych sytuacjach i kontrolować czy dzieciom w rodzinach, które posiadają niski status społeczny lub trudną sytuacje materialną nie dzieje się krzywda. W przypadkach, gdy kontrola wykaże zaniedbania lub jakiekolwiek objawy, że dziecku w danej rodzinie może być potrzebne wsparcie, ma prawo interweniować.

Oczywiście są też te pozytywne aspekty działalności służby opieki nad dziećmi. Dzięki wsparciu dla rodzin, które dopiero zaczynają swoje życie w Norwegii, pomoc ze strony odpowiedniego urzędu jest bardzo pomocna. Dzięki wsparciu dzieci mogą czuć się bezpieczne i mogą się normalnie rozwijać. Obcokrajowcy, w tym także Polacy, którzy potrzebują jakiejkolwiek porady czy pomocy, mogą zwrócić się do odpowiedniej instytucji w swojej gminie, a na pewno otrzymają pomoc.
Zapobiegawcze działania ze strony służby pomocy dziecku może być nieocenionym wsparciem dla całej rodziny i może się przejawiać w bardzo wielu aspektach, jak chociażby:

  • Poprzez różnego rodzaju wskazówki i porady dla rodziny, która ma problemy. Zwykle rozmowy z rodziną przeprowadza kurator, który może w sposób szczegółowy ocenić jaka pomoc dla rodziny będzie najlepsza.
  • Pomoc materialna dla dziecka. Na myśli można mieć tutaj finansowanie przez odpowiedni urząd zajęć pozalekcyjnych dla dziecka.
  • Pomoc w znalezieniu miejsca w przedszkolu, świetlicy czy na przykład przydzielenie pomocy domowej.

Wszystkie te i inne działania ze strony służby opieki nad dziećmi mają na celu odciążenie rodziny, pomoc w adaptacji w nowym kraju i pomoc w rozpoczęciu nowego, normalnego życia. Warto zapoznać się z wydaną przez Departament ds. Dzieci i Równouprawnienia w Norwegii broszurą i warto dowiedzieć się gdzie i w jakich aspektach możemy oczekiwać pomocy.