Zadzwoń lub napisz

+48 32 297 39 04 +48 602 370 506 +48 510 222 266 +48 500 221 797 info@zwrotpodatkow.pl

lub

skorzystaj z formularza

Raport o rynku pracy w Holandii w 2011 roku

Raport o rynku pracy w Holandii w 2011 roku

Holenderska agencja informacyjna jak co roku, tak i w tym stworzyła raport podsumowujący rynek pracy w kraju tulipanów. Można z niego wyczytać jak w roku 2011 kształtowało się bezrobocie oraz w których branżach najczęściej ludzie znajdowali zatrudnienie. Jest to bardzo ważne zestawienie dla wszystkich osób, które wyjeżdżają bądź planują wyjazd do Holandii w celach zarobkowych.

Według danych zebranych przez holenderską agencję informacyjną w zeszłym roku agencje pracy tymczasowej oraz agencje pośrednictwa pracy zanotowały wzrost zatrudnienia w porównaniu z rokiem 2010. Powołując się na agencję ABU zrzeszającą agencje pośrednictwa pracy, pracownicy przez nich zatrudniani lub oddelegowywani do różnych firm przepracowali średnio o 5 godzin więcej w stosunku rocznym niż miało to miejsce w latach poprzednich.

Z informacji ABU wynika, że najlepiej w roku poprzednim rozwijał się sektor techniczny. To właśnie tam znalazło zatrudnienie najwięcej osób. Nie wiele mniejszy rozwój zanotował także sektor przemysłowy. Oba wymienione sektory zostawiły w tyle inne branże i nadal prężnie się rozwijają. Czy i ten rok będzie dla wielu firm przemysłowych i technicznych równie udany co poprzedni?

Niewielkie zmiany zaszły także w sektorze administracyjnym. Można powiedzieć, że rok 2011 zakończył się dla firm i instytucji z tej branży dość neutralnie jeżeli chodzi o rynek pracy. Oczywiście nie wszystkie branże mogły odnotować zyski i cieszyć się z dobrej passy. Są też takie branże, gdzie pracy ubyło i nastały gorsze czasy dla ludzi z tego sektora.

Mowa tutaj o sektorze medycznym. Agencja ABU przyznała, że do placówek medycznych wysyłała znacznie mniej ludzi do pracy niż w poprzednich latach, a statystyki pokazują, że ludzie z tego sektora przepracowali co najmniej kilka godzin mniej niż do tej pory. Nie wszystkie branże w gospodarce mogą więc pochwalić się wzrostem przepracowanych godzin.

Jednym z mankamentów opublikowanego raportu jest fakt, że nie podano na jak dużej grupie osób przeprowadzono badanie i w jakim wieku byli to ludzie. Nie zmienia to jednak faktu, że w Holandii praca cały czas jest i ludzie, którzy wyjeżdżają za chlebem na pewno znajdą coś odpowiedniego dla siebie.
Wydawać by się mogło, że po raz kolejny kryzys i problemy finansowe w Unii Europejskiej spowodują wzrost bezrobocia. Jednakże jak ukazała agencja informacyjna, problemy w Europie nie przeszkodziły holenderskim pracodawcom rozwinąć swoje firmy i zatrudniać jeszcze więcej ludzi niż do tej pory.

Czy jest to szansa także dla Polaków? Oczywiście, że tak. Branża techniczna to bardzo mocna strona naszych rodaków. Wielu z nich zajmuje się zawodowo zagadnieniami z dziedziny informatyki, fizyki czy matematyki, stąd praca w Holandii dla nich zawsze się znajdzie.