Zadzwoń lub napisz

+48 32 297 39 04 +48 602 370 506 +48 510 222 266 +48 500 221 797 info@zwrotpodatkow.pl

lub

skorzystaj z formularza

Przepisy drogowe w Belgii

Przepisy drogowe w Belgii

Wielu Polaków wyjeżdżając do pracy w obcym kraju zaczyna na nowo żyć, na nowo tworzyć swoje miejsce na ziemi i budować ognisko rodzinne. Często zdarza się tak, że wyjeżdżając z Polski już do niej nie wracamy. Wówczas musimy zacząć uczyć się na nowo funkcjonować w zupełnie obcym społeczeństwie, musimy poznać panujące w danym kraju obyczaje, poznać podstawowe pojęcia dotyczące prawa, czy też zapoznać się z przepisami ruchu drogowego.

Tą ostatnią pozycję chcielibyśmy przybliżyć wszystkim, którzy zamierzają poruszać się po Belgii samochodem, lub zechcą zdawać egzamin na prawo jazdy w tym kraju.

Jak poruszać się samochodem w Belgii?

Prowadząc pojazd mechaniczny w Belgii trzeba pamiętać o kilku podstawowych zasadach, które panują w tym kraju i które pomogą nam w sposób bezpieczny przemierzać drogi tego europejskiego kraju.

Przede wszystkim trzeba pamiętać, aby prowadząc samochód mieć przy sobie odpowiednie dokumenty, które uprawniają nas do poruszania się po drogach.

Należą do nich:

  • prawo jazdy
  • ubezpieczenie pojazdu (dokument taki otrzymujemy od ubezpieczyciela pocztą)
  • dowód rejestracyjny samochodu
  • dowód tożsamości lub paszport
  • dowód opłacenia podatku drogowego, a w niektórych przypadkach także dowód uiszczenia opłaty za słuchanie radia w samochodzie

Samochód, którym poruszamy się po drogach w Belgii musi być także wyposażony w rzeczy zwiększające bezpieczeństwo w przypadku kolizji drogowej, czy awarii w miejscu słabo oświetlonym. W przypadku tego typu artykułów, to obowiązują one tak samo w Polsce, więc nie powinno być problemem, aby wyposażyć samochód w:

  • apteczkę (wyposażoną w najbardziej podstawowe elementy jak gaziki, opaski uciskowe, bandaże, nożyczki, koc termiczny czy w lepiej wyposażonych także w chustę trójkątną)
  • trójkąt ostrzegawczy, który umieszczamy w widocznym miejscu nieopodal miejsca zdarzenia, w którym nasz samochód został unieruchomiony
  • gaśnicę, która musi być w dostępnym miejscu umieszczona, aby w razie zagrożenia pożarowego móc z niej skorzystać
  • kamizelkę odblaskową, przydatną głównie w nocy, ale polepszająca widoczność także w dzień

Kto może jeździć pojazdem mechanicznym po drogach w Belgii?

Warto pamiętać, że nie wszędzie ustawowy wiek pozwalający na poruszanie się samochodem po drogach jest taki sam. W przypadku Belgii wiek minimalny, który uprawnia do posiadania dokumentu prawa jazdy wynosi 18 lat. Każdy pojazd musi być zarejestrowany w odpowiednim urzędzie, co w przypadku Belgii oznacza rejestrację pojazdu w Urzędzie Rejestracji Pojazdów (DIV, Vehicules). Rejestracja musi być odnawiana w momencie, w którym samochód zmieni właściciela. Trzeba także wiedzieć, że tramwaje w Belgii mają zawsze pierwszeństwo przejazdu. To bardzo ważne w kontekście bezpieczeństwa na drogach, gdyż pasażerowie którzy wsiadają i opuszczają tramwaj również mają zawsze pierwszeństwo. Dodatkowo warto pamiętać, że w Belgii obowiązuje zakaz używania telefonów komórkowych w trakcie jazdy, za wyjątkiem korzystania z zestawu głośnomówiącego.

Te i jeszcze inne ciekawostki dotyczące jazdy po Belgii mogą pomóc naszym Rodakom, którzy w Belgii zamierzają pozostać na dłużej. Tak naprawdę prowadzenie samochodu w Belgii i w Polsce jest do siebie mocno zbliżone (może poza stanem faktycznym dróg), dlatego też nie powinniśmy mieć żadnego problemu, aby bezpiecznie przemierzać drogę z domu do pracy, czy w innym jeszcze celu.