Zadzwoń lub napisz

+48 32 297 39 04 +48 602 370 506 +48 510 222 266 +48 500 221 797 info@zwrotpodatkow.pl

lub

skorzystaj z formularza

Prowadzenie działalności gospodarczej w Holandii

Prowadzenie działalności gospodarczej w Holandii

Praca w Holandii może mieć postać samozatrudnienia, czyli pracy na własny rachunek. Aby rozpocząć działalność na terenie Holandii warto zapoznać się z przepisami panującymi w tym kraju a także dowiedzieć się jak zarejestrować własną działalność.

Działalność gospodarcza w Holandii

Własną działalność w Holandii można prowadzić na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest prowadzenie firmy w Holandii, która zarejestrowana jest w Polsce. Oczywiście aby móc prowadzić ten typ działalności musimy posiadać odpowiednie polskie dokumenty, które potwierdzą legalność naszego biznesu. Potrzebnymi dokumentami są: zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej, numer REGON, numer NIP. Mało tego, jeżeli spełnimy pewne stawiane nam przez holenderskie prawo warunki, wówczas możemy zostać w polskim systemie ubezpieczeń społecznych. Aby móc odprowadzać składki do ZUSu, musimy złożyć w odpowiednim dla naszego miejsca zamieszkania oddziale tej instytucji wypełniony formularz E101. Musimy jednak pamiętać, że jeżeli zamierzamy pracować w Holandii dłużej niż pół roku, a dokładnie ponad 183 dni, to musimy zacząć odprowadzać podatki od swoich dochodów. Tyczy się to prowadzenia samodzielnej działalności gospodarczej. W momencie, kiedy zechcemy zatrudnić kogoś z zewnątrz musimy od razu, obowiązkowo odprowadzić od niego składki i zapłacić podatki.

Drugim sposobem jest prowadzenia firmy jednoosobowej w Holandii, która zarejestrowana jest na terytorium tego kraju. W tym momencie każdy kto rozpoczyna taką działalność, jest sam odpowiedzialny za opłacanie podatków. Od momentu rejestracji działalności gospodarczej na terenie Holandii podatnik podlega prawu holenderskiemu. Nabywa on różne prawa do benefitów z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej w Holandii. Będąc samozatrudnionym musimy pamiętać o ubezpieczeniu. Jest to bardzo ważne, gdyż takie osoby nie podlegają obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym na wypadek choroby, niezdolności do pracy, czy jej utraty.

Rejestracja działalności gospodarczej w Holandii

Rejestracja własnej działalności gospodarczej w Holandii odbywa się w KvK – czyli w Izbie Handlowej. Prowadząc własną działalność w Holandii warto zwrócić się do tamtejszego Urzędu Skarbowego o zaświadczenie VAR. Jest to dokument dotyczący stosunku pracy i kwalifikacji podatkowej dochodów. Często osoby prowadzące własną działalność pobierają z urzędu taki dokument na wypadek gdyby zleceniodawca chciał się dowiedzieć i upewnić, jaki jest nasz status podatkowy.

Prowadzenie własnej firmy w Holandii może nam przynieść wiele korzyści. Dlatego też warto rozważyć taką możliwość, przekalkulować co nam przyniesie zyski, a co straty, a następnie udać się do odpowiedniego urzędu i złożyć stosowne dokumenty.