Zadzwoń lub napisz

+48 32 297 39 04 +48 602 370 506 +48 510 222 266 +48 500 221 797 info@zwrotpodatkow.pl

lub

skorzystaj z formularza

Pro-zdrowotna holenderska służba zdrowia

Pro-zdrowotna holenderska służba zdrowia

Jadę do Holandii w poszukiwaniu lepszej pracy i niejednokrotnie lepszego życia. A jeśli już mieszkam w krainie tulipanów i zdrowie zaczyna szwankować? Podpowiadamy jak to jest ze służbą zdrowia w Holandii.
Zdania są podzielone, ale często mówi się o tym, że holenderska służba zdrowia jest odzwierciedleniem natury samych mieszkańców Holandii. Oznacza to, że jej funkcjonowanie jest sprawne oraz skuteczne, jednak również pragmatyczne, bez rozczulania się i ceregieli, dzięki czemu leczenie nie kosztuje więcej niż to jest naprawdę konieczne. Pojawiają się więc odpowiedzi lekarzy, że po kilku dniach przejdzie, więc nie ma po co leczyć, co dla polskich pacjentów przyzwyczajonych do pewnych „standardów” taki stan rzeczy jest nie do zaakceptowania i pojawia się mur wzajemnych nieporozumień.

Czy Polak mieszkający w krainie tulipanów, pracujący u holenderskiego pracodawcy, rozliczający się z podatków, ale i odzyskujący zwrot podatku z Holandii może liczyć na dobrą opiekę medyczną?

W rankingach oceny służby zdrowia w Europie wg stanu na rok 2014 i 2015 Holandia jest na pierwszym spośród 36 miejsc, a Polska na 32. Wskazana statystyka może jednak nie przekonać Polaka, który ufa tylko „swojemu” lekarzowi, w swoim kraju, gdzie lekarz dobrze zrozumie „swojego” pacjenta. Jednocześnie warto pamiętać, że odprowadzając składki w związku z zatrudnieniem na umowę o pracę w Holandii ma się prawa i obowiązki. Do praw należą takie jak np. korzystanie ze świadczeń w tym kraju, z podstawowej opieki medycznej (lekarz opuka, osłucha, wypisze receptę na popularny APAP, kiedy boli i naprawdę rzadko skieruje do specjalisty), ale też do wnioskowania o zwrot podatku z Holandii, itp.

Różnica pomiędzy podejściem Holendra i Polaka do służby zdrowia jest bardzo skrajna – podobnie jak ich oczekiwania. Gdy jednak pojawia się prawdziwie poważna choroba okazuje się, że szybkie „przejście” przez lekarza domowego (pediatrę) i dostanie się do specjalisty, który podejmuje się leczenia w swoim zakresie to krok do naprawdę bardzo dobrej opieki medycznej w Holandii.