Zadzwoń lub napisz

+48 32 297 39 04 +48 602 370 506 +48 510 222 266 +48 500 221 797 info@zwrotpodatkow.pl

lub

skorzystaj z formularza

Praktyczny poradnik dla Polaków wyjeżdżających do pracy do Finlandii, cz.1

Praktyczny poradnik dla Polaków wyjeżdżających do pracy do Finlandii, cz.1

Decyzja o wyborze kraju w celach zarobkowych, poza granicami naszej ojczyzny staje się dla Polaków coraz trudniejszą. Gdy jednak wybór padnie na Finlandię, warto przed podjęciem zatrudnienia sprawdzić w jaki sposób odnaleźć się w nowym kraju i na co w sposób szczególny zwrócić swoją uwagę. W kolejnych artykułach podpowiadamy jak spokojnie odnaleźć się w fińskiej rzeczywistości.

Praca w Finlandii

Podejmując się legalnego zatrudnienia u fińskiego pracodawcy możemy liczyć na stosunkowo wysokie zarobki oraz np. zwrot podatku z Finlandii czy inne świadczenia, wpływające pozytywnie na nasz domowy budżet. W tym kraju nie ma jednoznacznie ujętego prawa związanego z zatrudnieniem, które znajdzie się w jednolitym kodeksie pracy czy w ustawie, stąd warto wiedzieć, że praca w Finlandii wymaga dobrego zapoznania się co najmniej z kilkoma ustawami (np. dot. Czasu pracy, ubezpieczeń, urlopów, branżowych zbiorowych układów pracy, itp.), które stają się bezwzględnie obowiązującymi w danym miejscu pracy. W związku z tym świadomość przepisów w Finlandii może okazać się bardzo rozległa, a co najważniejsze – obowiązująca dla każdego, kto podejmuje się pracy w tym kraju. Jednocześnie część tej wiedzy, którą wykorzystuje się np. w rozliczeniach z organem podatkowym posiadają biura podatków zagranicznych, dzięki którym można liczyć na pomoc w rozwiązywaniu spraw związanych z zatrudnieniem lub rozliczeniem (np. świadczenia jakim jest zwrot podatku z Finlandii).

W fińskich zbiorowych układach pracy może się okazać, że przepisy prawa są o wiele korzystniejsze od tych ogólnie obowiązujących. Finlandia to dość społeczny kraj, w którym wiele zależy od decyzji podatników, a co za tym idzie dobrze jest w miejscu pracy dopytać o dany układ zbiorowy, aby wiedzieć jakie postanowienia w nim zawarte należy spełnić, by mieć dostęp do pełnych świadczeń.

Więcej o umowie o pracę i świadczeniach związanych z zatrudnieniem w Finlandii można przeczytać tutaj: Praktyczny poradnik dla Polaków wyjeżdżających do pracy do Finlandii, cz.2.