Zadzwoń lub napisz

+48 32 297 39 04 +48 602 370 506 +48 510 222 266 +48 500 221 797 info@zwrotpodatkow.pl

lub

skorzystaj z formularza

Pracowałeś na terenie Belgii? Pamiętaj o obowiązku rozliczenia się!

Pracowałeś na terenie Belgii? Pamiętaj o obowiązku rozliczenia się!

Czy wiesz, że pracując legalnie na terenie Belgii masz obowiązek rozliczenia się z tamtejszym Urzędem Skarbowym? Aktualnie mamy październik, co wiąże się z oficjalnym rozpoczęciem sezonu na rozliczenie podatku z Belgii! W dalszej części tego artykułu dowiesz się, jak wygląda procedura rozliczeniowa w naszym biurze, jakie dokumenty są wymagane przez nas oraz przez belgijski Urząd Skarbowy, a także do kiedy masz czas na wysłanie kompletnego wniosku. 

Rozliczenie podatku z Belgii dla nierezydentów

W przypadku rozliczenia podatku z Belgii, zajmujemy się rozliczeniem nierezydentów. Informacja ta jest istotna, z uwagi na chociażby, wymagane terminy składania rozliczeń dla rezydentów i nierezydentów. Jeśli pracujesz w Belgii, ale nie posiadasz stałego zameldowania na terenie tego kraju, a Twoje centrum życiowe (rodzina, mieszkanie, itp.) znajduje się w Polsce – jesteś nierezydentem Belgii, więc możesz się rozliczyć za pośrednictwem naszego biura. 

Deklaracja podatkowa, czyli najważniejszy dokument niezbędny do rozliczenia

Niezbędnym dokumentem, aby móc złożyć zeznanie podatkowe jest deklaracja podatkowa, którą to wysyła Urząd Skarbowy, na zarejestrowany w nim adres korespondencyjny. Prosimy o zwrócenie szczególnej uwagi na niniejszy adres, ponieważ bardzo często, zdarza się iż urząd posiada adres, nie podatnika, a biura, które w jego imieniu zajmowało się rozliczeniem wcześniejszych lat. W takiej sytuacji podatnik jest zobligowany do pamiętania o tym, że jeżeli legalnie pracował na terenie Belgii to będzie musiał rozliczyć się z podatku w tym kraju i otrzyma deklarację. W związku z trwającym już sezonem podatkowym, fiskus rozpoczął wysyłanie imiennych deklaracji, więc w przypadku jej otrzymania niezwłocznie powinieneś się rozliczyć! 

Terminy, czyli do kiedy można starać się o zwrot podatku?

O zwrot podatku z Belgii możesz starać się do 3 lat wstecz od momentu zakończenia pracy na terenie tego kraju, jednak obecnie termin na składanie dokumentów za rok 2016 niestety już minął. Warto pamiętać, że osoby, które otrzymały druki deklaracji podatkowej są zobowiązane do terminowego rozliczenia. Oficjalny termin na rozliczenie nierezydentów za 2018 rok kończy się 7 listopada 2019 roku. Czasu jest mało, także warto się pospieszyć i skontaktować z naszym biurem. Jeśli postanowisz rozliczyć się po wyznaczonym terminie, pamiętaj, że skutkuje to nałożeniem kary nawet do 1250 euro! Bardzo ważną informacją jest to, że jeśli pracowałeś po raz pierwszy na terenie Belgii, Urząd Skarbowy sam z siebie nie wyśle do Ciebie deklaracji podatkowej, należy o nią wnioskować! Nasze biuro może Ci w tym pomóc!

Pozostałe dokumenty niezbędne do rozliczenia

Jesteś nierezydentem, otrzymałeś deklarację podatkową i co dalej? Do kompletnego wniosku potrzebujemy: Loonfische (belgijski PIT) i/lub wszystkie Loonbrieft (paski płacowe) i/lub Indyviduele rekening (roczne zestawienie odcinków płacowych). Wymienione dokumenty dotyczą Twojego osiągniętego dochodu w danym roku podatkowym i wystawiane są przez pracodawcę.

Rozliczenie pracy w Belgii a polski Urząd Skarbowy

Pamiętaj – pracowałeś za granicą, więc powinieneś rozliczyć się dwukrotnie - w Belgii wnioskując o zwrot nadpłaconych zaliczek na podatek, a w Polsce powinieneś złożyć PIT-36 z załącznikiem ZG, który uwzględnia zagraniczne dochody. PIT-36 z załącznikiem ZG wraz z wszystkimi PITami cząstkowymi, również jest niezbędny do kompletnego wniosku podatkowego z Belgii. 

To nie koniec, jeśli chodzi o dokumenty z polskiej skarbówki. Kolejnym dokumentem wymaganym w Belgii jest dokument EU/EWR, który wyszczególnia dochody z wykazaniem informacji o rodzaju uzyskanego przychodu (np. dochód z Polski, dochód z Belgii itp.) – nasze biuro wydaje taki dokument, a Ty musisz jedynie udać się do polskiego Urzędu Skarbowego i poprosić o wypełnienie oraz opieczętowanie.

Rozliczenie podatku dla osób w związku małżeńskim

Jesteś w związku małżeńskim? Belgia jest krajem rodzinnym, zatem jeżeli jesteś w związku małżeńskim, jesteś zobligowany do dołączenia do wniosku, zeznania podatkowego żony/męża z Polski, oryginał zaświadczenia z Urzędu Miasta/Gminu o zameldowaniu (w przypadku rozliczenia się wraz ze współmałżonkiem oraz dziećmi, należy uwzględnić wszystkich członków rodziny na wydanym przez Urząd zaświadczeniu), europejski skrócony odpis aktu małżeństwa i/lub urodzenia dziecka/ci (jeśli dotyczy) oraz komplet naszych dokumentów, dostępnych u nas w biurze. 

Po dostarczeniu nam wszystkich dokumentów, nasi specjaliści poddadzą je szczegółowej analizie, aby stwierdzić ich poprawność. Kiedy dokumenty okażą się kompletne i poprawne, w Twoim imieniu wyślemy je do belgijskiego Urzędu Skarbowego. Dalszym krokiem w rozliczeniu jest oczekiwanie na wydanie decyzji podatkowej. Czas oczekiwania na jej wydanie wynosi od 6 do 12 miesięcy. Zwrot podatku z Belgii wypłacany jest na konto bankowe podatnika i to kończy całą procedurę rozliczeniową. Masz jeszcze jakieś pytania? 

Nasi specjaliści są do Twojej dyspozycji! Zapraszamy do kontaktu!