Zadzwoń lub napisz

+48 32 297 39 04 +48 602 370 506 +48 510 222 266 +48 500 221 797 info@zwrotpodatkow.pl

lub

skorzystaj z formularza

Polskie konto jako NEMkonto

Polskie konto jako NEMkonto

O zarobkach w Danii słyszał zapewne nie jeden Polak, który pracował za granicą. Wysoka płaca, stabilność zatrudnienia, duże perspektywy rozwoju, to tylko niektóre z plusów podjęcia pracy w Danii. Warto jednak pamiętać, że praca za granicą jest obwarowana różnymi przepisami i procedurami, które należy spełnić, aby móc legalnie podejmować zatrudnienie. W Danii bardzo ważne jest posiadanie NEMkonta. A jak to zrobić?

Posiadanie konta to w dzisiejszych czasach niemalże konieczność, szczególnie kiedy decydujemy się na wyjazd do pracy za granicą. Wówczas musimy wskazać konto, aby nasz pracodawca czy też odpowiednie urzędy mogły bez przeszkód przesyłać nam pieniądze. Praca w Danii również będzie od nas wymagała posiadania konta bankowego, do którego przypisane zostanie NEMkonto. Tak naprawdę nie jest istotne (z punktu widzenia rozliczeniowego) czy pieniądze będą przelewane na konto polskie czy duńskie. Ważne jest przypisane NEMkonto, ponieważ dzięki temu instytucje będą mogły bez przeszkód przelewać nam na przykład zwrot podatku z Danii i inne należności jakie może mieć wobec nas urząd.

Lepiej założyć nowe konto czy podać swój własny numer konta polskiego?

Często bywa tak, że niedoświadczeni Polacy, którzy po raz pierwszy wyjeżdżają do pacy za granicą nie starają się dowiedzieć jakie w danym kraju obowiązują przepisy. Niestety jest to częsty błąd, ponieważ za granicą dowiadują się oni co jest wymagane i wtedy rozpoczyna się nerwowe załatwianie formalności. W Danii obowiązkiem każdego obywatela i każdego obcokrajowca, który przebywa tam w celach zarobkowych, jest posiadanie konta w banku z tak zwanym NEMkontem. Polacy często zakładają konto w Danii, aby zarejestrować NEMkonto i przedstawić numer rachunku bankowego w urzędzie, który będzie mógł przekazać na nasze konto np. zwrot podatku. Po zakończonej pracy konto likwidują i wtedy pojawia się problem – gdzie zostanie przelany zwrot podatku z Danii po dokonaniu rozliczenia? Nie każdy wie, że NEMkonto przypisać można do istniejącego już konta, które posiadamy w polskim banku. Dla duńskich urzędów nie ma bowiem znaczenia gdzie posiadamy konto i w jakim kraju zostało ono otwarte. To duże ułatwienie dla polskich pracowników, którzy nie będą musieli uganiać się za sprawami bankowymi i którzy będą mogli bez żadnych przeszkód liczyć na zwrot podatku z Danii, który przelany zostanie na ich polski rachunek bankowy.

Warto zaznaczyć, że duński urząd skarbowy SKAT na zarejestrowane NEM Konto może przesyłać nie tylko zwrot podatku, ale też zasiłek rodzinny, świadczenie wakacyjne (tzw. Feriepenge), czy nawet zwrot składek emerytalnych. Dlatego tak ważne jest, aby posiadać NEM Konto w Danii, aby móc rozliczyć wszystkie sprawy związane z pobytem w tym kraju.

W razie jakichkolwiek pytań i jakichkolwiek spraw związanych z rozliczeniem podatku z Danii, albo też zakładaniem NEMkonta, zachęcamy do skorzystania z naszych usług. Nasi doradcy pomogą rozwiązać niemal każdą sprawę związaną z pracą za granicą. Zapraszamy.