Zadzwoń lub napisz

+48 32 297 39 04 +48 602 370 506 +48 510 222 266 +48 500 221 797 info@zwrotpodatkow.pl

lub

skorzystaj z formularza

Podwójne mieszkanie – w Polsce i za granicą, czyli słów kilka o Doppelte Haushaltsführung – cz.1

Podwójne mieszkanie – w Polsce i za granicą, czyli słów kilka o Doppelte Haushaltsführung – cz.1

Zatrudnieni setki kilometrów od domu, Polacy zarabiający na swoje utrzymanie w Niemczech nie są wstanie wracać do domu po zakończonym dniu pracy, w związku z czym są oni zmuszeni do wynajęcia dodatkowego mieszkania, które umożliwi im zatrudnienie w tak odległym miejscu. W ten sposób pojawił się termin Doppelte Haushaltsführung, stworzony na potrzeby ustawy o podatku dochodowym, dotyczący osób, które prowadzą podwójne gospodarstwo domowe.

Czym jest Doppelte Haushaltsführung?

Doppelte Haushaltsführung oznacza, że będąc właścicielem jednego mieszkania, w którym ze względów na odległość od aktualnego miejsca przebywania oraz zatrudnienia, koniecznym staje się wynajęcie drugiego „domu”. W konsekwencji prowadzenie podwójnego gospodarstwa domowego to podwójny czynsz oraz inne opłaty związane z opłaceniem obu mieszkań. Ponadto kosztem są dojazdy z jednego miejsca zamieszkania do drugiego, choćby po to, aby odwiedzić mieszkającą w jednym z nich rodzinę, itp. W zależności od odległości takie dojazdy mogą znacznie uszczuplić nasz portfel, a co za tym idzie, część uzyskanych dochodów w związku ze zmianą miejsca zamieszkania zostaje wchłonięta z uwagi na wskazane sytuacje. W Niemczech dostrzega się ten problem również pod względem podatkowym, w związku z czym istnieje możliwość skorzystania z odliczenia pokrytych kosztów związanych z prowadzeniem podwójnego gospodarstwa domowego.

W jaki sposób uznaje się faktyczne prowadzenie drugiego gospodarstwa domowego?

Sytuacja, w której uznane zostaje, że podatnik rzeczywiście spełnia warunki Doppelte Haushaltsführung powinna zostać zaakceptowana przez niemieckich urzędników jeżeli:

  • udokumentuje się posiadanie dwóch miejsc zamieszkania;
  • udowodni się, że drugie miejsce zamieszkania posiada się z uwagi na przyczyny zawodowe;
  • udowodni się, że pierwsze gospodarstwo domowe jest tzw. ośrodkiem interesów życiowych, w tym również, iż jest wyposażone w taki sposób, że zapewnia warunki do życia.

UWAGA: Status cywilny podatnika nie ma wpływu na to, czy koszty związane z prowadzeniem podwójnego gospodarstwa w Polsce i Niemczech zostaną uznane czy też nie.

Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że jeżeli jedno z gospodarstw domowych jest prowadzone oraz utrzymywane z budżetu rodziców lub rodzica to osoba, która zajmuje w tym mieszkaniu tylko jego część (np. jeden pokój) i nie ponosi w związku z tym żadnych kosztów, nie spełnia wymogów o prowadzeniu dwóch gospodarstw domowych.

Ponadto wymogu Doppelte Haushaltsführung nie spełnia się w sytuacji wynajmu jednego z posiadanych mieszkań.

Przykład

Pan Piotr, który obecnie jest zatrudniony na budowie w Niemczech mieszka na stałe jako kawaler w Polsce. Zajmuje on pokój w mieszkaniu rodziców, do którego się nie dokłada z uwagi na aktualne przebywanie za Odrą. Tym samym w swoim niemieckim zeznaniu podatkowym Pan Piotr nie może uwzględnić kosztów, jakie jego rodzice ponoszą z tytułu utrzymania mieszkania w Polsce.

W jaki sposób spełniając warunki Doppelte Haushaltsführung możemy liczyć na ulgi w rozliczeniach podatkowych z Niemcami? Zachęcamy do lektury dalszej części tego artykułu tutaj: Podwójne mieszkanie – w Polsce i za granicą, czyli słów kilka o Doppelte Haushaltsführung – cz.2.