Zadzwoń lub napisz

+48 32 297 39 04 +48 602 370 506 +48 510 222 266 +48 500 221 797 info@zwrotpodatkow.pl

lub

skorzystaj z formularza

Podwójne mieszkanie – w Polsce i za granicą, czyli słów kilka o Doppelte Haushaltsführung – cz.2.

Podwójne mieszkanie – w Polsce i za granicą, czyli słów kilka o Doppelte Haushaltsführung – cz.2.

Wyjeżdżając do pracy na terenie Niemiec nieuniknionym jest rozłąka z rodziną i przyjaciółmi. Nie jest możliwym powrót do domu po pracy o zachodzie dnia i wspólny obiad lub kolacja z najbliższymi. Taka sytuacja zmusza Polaków do poszukiwania lokum za Odrą, które umożliwi im zaoszczędzenie ciężko zarobionych pieniędzy. W ten sposób stają się oni właścicielami Doppelte Haushaltsführung. Co ważne, zgodnie z niemiecką ustawą o podatku dochodowym, osoby prowadzące podwójne gospodarstwo domowe mogą odliczyć część kosztów związanych z utrzymaniem dwóch „domów”.

Jakie koszty możemy odliczyć w związku z prowadzeniem podwójnego gospodarstwa domowego?

Urząd podatkowy w Niemczech zaznacza, że w związku z Doppelte Haushaltsführung należy odliczyć wyłącznie niezbędne wydatki dotyczące prowadzenia drugiego gospodarstwa domowego. Do nich będziemy mogli zaliczyć np. następujące wydatki:

  • wydatki na podróże do pierwszego miejsca zamieszkania, przy czym nie częściej niż raz na tydzień; przy czym warto prowadzić we własnym zakresie książkę przejazdów;
  • wydatki na rozmowy telefoniczne, które przeprowadzane są z rodziną mieszkającą w pierwszym gospodarstwie domowym;
  • wydatki związane z utrzymaniem drugiego gospodarstwa domowego (np. czynsz, media, itp.);
  • koszty przeprowadzki z jednego do drugiego gospodarstwa domowego;
  • tzw. Verpflegungsmehraufwand, czyli trzymiesięczny ryczałt kosztów.

Uwaga

Warto wiedzieć, że wszystkie wskazane koszty są możliwe do odliczenia tylko wówczas, kiedy odpowiednio je udokumentujesz. W tym celu warto zbierać wszelkiego typu faktury, rachunki i bilety związane z wydatkami, jakie chcesz uwzględnić w rozliczeniu.

Ostateczną informację ile można zyskać przy skorzystaniu z możliwości odliczenia kosztów związanych z utrzymaniem podwójnego gospodarstwa domowego dowiesz się na etapie składania wniosku o zwrot podatku. Warto wiedzieć, że dzięki zastosowaniu tego rodzaju odliczenia możesz w istotny sposób przyczynić się do uzyskania większego zwrotu – nadpłaty podatku z Niemiec.