Zadzwoń lub napisz

+48 32 297 39 04 +48 602 370 506 +48 510 222 266 +48 500 221 797 info@zwrotpodatkow.pl

lub

skorzystaj z formularza

Noworoczne zmiany w budżecie Irlandii – plany podatkowe na 2015 rok

Noworoczne zmiany w budżecie Irlandii – plany podatkowe na 2015 rok

Minister finansów Irlandii zapowiedział wielkie zmiany w systemie budżetowym Irlandii, które mają wejść w życie już 1 stycznia 2015 roku. Podczas prezentacji budżetu na nowy rok Michael Noonan poinformował, że rząd zielonej wyspy nie zamierza dalej prowadzić oszczędnej polityki, która pozwala zagranicznym firmom i korporacjom płacić niższe podatki. Czy to oznacza koniec raju podatkowego w Irlandii?

Dotychczasowe działania irlandzkiego rządu miały na celu oszczędzanie i wyjście z kryzysu, który dotkliwie odczuli wszyscy mieszkańcy Irlandii. Na szczęście od pewnego czasu kryzys wydaje się być już tylko wspomnieniem, ale rząd chcąc się zabezpieczyć postanawia wprowadzić szereg reform i zmian, szczególnie tych dotyczących podatków, jakie płacą międzynarodowe korporacje.

Do tej pory największe firmy naszego globu jak: Google, Apple czy Facebook swoje siedziby miały właśnie w Irlandii. Dzięki lukom prawnym mogły one zaoszczędzić na podatkach nawet kilkadziesiąt miliardów Euro. Chodzi o tzw. „podwójną irlandzką”, czyli zapis w ustawie, który mówi o tym, że firma odprowadza podatek tylko w tym kraju, w którym ma siedzibę, a nie w tym kraju, w którym jest zarejestrowana. To oznacza, że firmy zarejestrowane w Irlandii, a mające swoją siedzibę w raju podatkowym (np. na Cyprze) płacą podatek tylko na Cyprze, a nie w Irlandii. Dzięki temu firmy są w stanie wypracować bardzo duży zysk, nie płacąc przy tym niemal żadnego podatku. Właśnie dlatego minister finansów Irlandii zapowiedział duże zmiany, a największym firmom na przystosowanie się do nowego systemu podatkowego i finansowego dał czas do 2020 roku.
Na pewno ze zmian ucieszą się mieszkańcy, ponieważ po raz pierwszy od wielu lat odczują oni pozytywne zmiany podatkowe. Zmniejszone zostaną niektóre podatki, a podniesione wypłaty różnych świadczeń. Wśród zmian znalazło się między innymi:

– zasiłek na dziecko (Child Benefit) wzrośnie do kwoty 135 EUR, czyli o 5 EUR
– osoby starsze, samotnie wychowujące dzieci, długotrwale bezrobotne będą mogły uzyskać dopłatę do wody 100 EUR rocznie
– zmniejszenie podatku z 41% do 40%
– ponad 2500 mieszkań socjalnych
– dodatkowe wsparcie finansowe na programy pomocowe dla bezrobotnych

i wiele innych zmian, które na pewno odczują mieszkańcy zielonej wyspy.