Zadzwoń lub napisz

+48 32 297 39 04 +48 602 370 506 +48 510 222 266 +48 500 221 797 info@zwrotpodatkow.pl

lub

skorzystaj z formularza

Norweskie płace przyciągają polskich emigrantów

Norweskie płace przyciągają polskich emigrantów

Płace w Norwegii mogą na wielu imigrantów zrobić duże wrażenie. Niemniej jednak koszty utrzymania w tym skandynawskim  kraju są również bardzo wysokie. Jeżeli więc chcemy udać się tam do pracy sezonowej, to powinniśmy o tym pamiętać. Dla porównania minimalna stawka za godzinę pracy w Norwegii wynosi ok 55zł (*przeliczone z Koron Norweskich). W Niemczech godzina pracy to około 35zł, podobnie z resztą jak w Wielkiej Brytanii. W Polsce minimalna wartość godzinowa to ok 10zł, a czasem nawet mniej. Jak więc nie trudno zauważyć, praca w Norwegii się opłaca. Dodatkowo każdy legalnie zatrudniony może uzyskać zwrot podatku z Norwegii, a także ubiegać się o zasiłek rodzinny na dzieci.

Według najnowszych danych z Norweskiego Urzędu Statystycznego, Polaków w Norwegii jest już około 100 tysięcy. Polacy nie obawiają się wysokich kosztów życia w tym kraju, które przekraczają znacznie koszty utrzymania w innych państwach Unii Europejskiej. W rzeczywistości liczba podana przez Urząd Statystyczny może być jeszcze wyższa, a Polacy stanowią najliczniejszą grupę imigrantów w Norwegii.

Zgodnie ze statystykami ONZ z 2012 roku, przeciętny Norweg zarabiał sześciokrotnie więcej niż Polak. Na najwyższe zarobki można liczyć w sektorze budowlanym oraz stoczniowym. Jednak Polacy decydują się także na niższe pensje na przykład w czasie wyjazdów sezonowych. I nie straszne im koszty życia, ponieważ Polak nauczony jest oszczędności i chętnie szuka ofert pracy w tym kraju.