Zadzwoń lub napisz

+48 32 297 39 04 +48 602 370 506 +48 510 222 266 +48 500 221 797 info@zwrotpodatkow.pl

lub

skorzystaj z formularza

Norwegia rajem dla pracowników zagranicznych

Norwegia rajem dla pracowników zagranicznych

Norwegia, to jeden z najlepiej rozwijających się krajów w całej Europie. Niskie bezrobocie, wysokie zarobki i bardzo dobrze przygotowany system świadczeń socjalnych oraz system opieki zdrowotnej sprawia, że to właśnie do tego nordyckiego kraju wyjeżdża tak wielu Polaków. Co trzeba wiedzieć o Norwegii, aby nie dać się oszukać nieuczciwemu pracodawcy i wiele innych ciekawych informacji można znaleźć w dalszej części artykułu.

Polacy w Norwegii tworzą największą grupę imigracyjną

Dla wielu Polaków wyjazd do Norwegii okazał się najlepszą decyzją zawodową jaką kiedykolwiek podjęli. Jeszcze przed kilku laty nie mówiło się o wyjazdach do Norwegii w celach zarobkowych, a obecnie znaleźć tutaj można polskie sklepy, polskie szkoły, polskie kościoły, a nawet całe polskie osiedla. W wielu regionach kraju słychać polski język. To oznaka tego, że nas – Polaków – jest w Norwegii naprawdę sporo.
Gdzie zgłaszać się w sprawach dotyczących zatrudnienia?

Polacy zatrudniani w Norwegii mają wiele możliwości na uzyskanie pomocy, jeżeli dojdzie do jakichkolwiek nadużyć ze strony pracodawcy. Jeżeli pracownik został oddelegowany do pracy przez polską agencję zatrudnienia (czyli taką, która ma swoją siedzibę w Polsce), to w sprawach problemowych należy zgłaszać się do Państwowej Inspekcji Pracy w Polsce. Wówczas można liczyć na podjęcie odpowiednich kroków ze strony jednostki rządowej, która sprawdzi, czy pracodawca, który deleguje Polaka do pracy przestrzega przepisów prawa pracy. Jeżeli sprawa będzie bardzo poważna i nosiła będzie znamiona przestępstwa, wówczas można liczyć także na pomoc ze strony Głównego Inspektoratu Pracy. Jeżeli zaś pracę w Norwegii podejmujemy bezpośrednio u norweskiego pracodawcy, to w sprawach problemowych należy udać się do Arbeidstilsynet (czyli norweskiej inspekcji pracy). Dla Polaków przebywających w Norwegiiuruchomiona została nawet specjalna infolinia w języku polskim, gdzie można uzyskać stosowną pomoc i informacje dotyczące pracy w nordyckim kraju.

Pomoc socjalna dla imigrantów zagranicznych

Przebywając w Norwegii można ubiegać się o różne świadczenia dodatkowe, które mogą pomóc osobom, które nie mają najlepszej sytuacji materialnej. Wielu Polaków stara się uzyskać zasiłek rodzinny z Norwegii, czyli świadczenie, które przysługuje osobom pełniącym prawną opiekę nad dzieckiem. Świadczenie to ma zapewnić dziecku odpowiednie warunki do rozwoju i życia, a rodziców ma odciążyć od wysokich kosztów utrzymania i edukacji dziecka. Polacy pracujący za granicą mogą także ubiegać się o zwrot podatku z Norwegii. Dzięki temu bardzo wielu polskich emigrantów odzyskało należne im pieniądze.
Norwegia stała się dla Polaków rajem emigracyjnym, gdzie odnajdują pracę i mieszkają w warunkach o jakich w Polsce mogli tylko pomarzyć.