Zadzwoń lub napisz

+48 32 297 39 04 +48 602 370 506 +48 510 222 266 +48 500 221 797 info@zwrotpodatkow.pl

lub

skorzystaj z formularza

Norwegia i plany zmian w polityce azylowej kontra wysokie podatki

Norwegia i plany zmian w polityce azylowej kontra wysokie podatki

Norwegowie uważani są za bardzo tolerancyjny naród, otwarty na innych i otwarty na zmiany. Można to zauważyć niemal na każdym kroku – chociażby ilość mieszkańców, którzy do Norwegii przyjechali za pracą i chlebem. Ogólny trend nazywany przez wielu socjologów „multikulti” jest w Skandynawii powszechny już od kilku a nawet kilkunastu lat. Bardzo dobrze wiedzą o tym także nasi rodacy, którzy wyemigrowali szukając lepszego życia. W Skandynawii znaleźli pracę, czas na własne życie i spokój. Na dodatek mogą korzystać z różnych świadczeń i pomocy oferowanej przez państwo, czy chociażby mogą ubiegać się o zwrot podatku z Norwegii. Czy to oznacza, że powinniśmy się obawiać zmian jakie zachodzą w Europie?

Ostatnie tygodnie to dla Europejczyków czas szczególnie trudny, głównie za sprawą serii ataków terrorystycznych, które zachwiały stabilnością krajów UE. Niemniej jednak Norwegowie, gdzie na co dzień przebywa bardzo wielu Polaków, nie zamykają się zupełnie na nowych imigrantów, ale trochę bardziej rygorystycznie podchodzą do sprawy długotrwałych pobytów. Przede wszystkim chodzi o to, że nowi mieszkańcy skandynawskiego kraju będą mogli ubiegać się o azyl nie dłużej niż do 5 lat. Jak poinformował ostatnio norweski sekretarz stanu Joran Kallemyr: „jeżeli sytuacja w Syrii lub Iraku polepszy się, wówczas osoby będące w Norwegii i posiadające azyl będą musiały się przygotować na to, że wrócą do swojego ojczystego kraju”. Czy to oznacza, że Polacy też powinni się obawiać zmian? Czy to będzie miało wpływ na przyszłą pracę naszych rodaków w Skandynawii? Czy zwrot podatku z Norwegii będzie możliwy do odzyskania?

Na ten moment norwescy urzędnicy nie wypowiadają się na temat imigrantów z Europy. Skupieni głównie na uchodźcach z Syrii i Iraku chcą jak najlepiej zabezpieczyć swój kraj przed ewentualnym niebezpieczeństwem, stąd też tak radykalne środki związane z azylem i pobytem czasowym w Norwegii.

Przebywając w Norwegii warto jeszcze przed końcem roku dokładnie sprawdzić czy posiadamy wszystkie niezbędne dokumenty potrzebne do tego, aby uzyskać zwrot podatku z Norwegii i aby starać się o jak najszybsze rozliczenie podatku z tym krajem.