Zadzwoń lub napisz

+48 32 297 39 04 +48 602 370 506 +48 510 222 266 +48 500 221 797 info@zwrotpodatkow.pl

lub

skorzystaj z formularza

Niemcy Zachodnie: chcemy przyciągnąć więcej polskich firm!

Niemcy Zachodnie: chcemy przyciągnąć więcej polskich firm!

Minęło już ćwierć wieku odkąd Polacy intensywnie emigrują do Niemiec w celach zarobkowych, a współpraca handlowa z tym krajem układa się na wysokim poziomie. Okazuje się, że Zachodnie landy w kolejnych latach planowania swojego rozwoju gospodarczego również zamierzają skorzystać ze współpracy ze swoimi polskimi sąsiadami.

Nadrenia Północna-Westfalia (NRW) jest krajem związkowym, który odpowiada za ok. 20% produktu krajowego brutto (PKB) całych Niemiec. To oznacza, że aż w 1/5 to właśnie NRW odpowiada za wzrost gospodarczy w Niemczech. 16 z 20 największych firm ma swoją siedzibę właśnie na terenie Nadrenii Północnej, a wśród nich są m.in. takie przedsiębiorstwa jak Bayer, Deutsche Post, Deutsche Telekom, Metro, Rewe, czy ThyssenKrupp. I tak jak przed wojną polscy robotnicy aktywnie włączali się w pracę w zagłębiu przemysłowym połączonym z aglomeracją Zagłębia Ruhry i przyczynili się do powstania Borussii Dortmund (aktualnie jednego z największych klubów piłkarskich na świecie), tak od ćwierć wieku nasi rodacy pracują na PKB za zachodnią granicą. Praca zarobkowa u naszych sąsiadów spotyka się z zainteresowaniem do nadal, Polacy co roku rozliczający zwrot podatku z Niemiec są tego doskonałym przykładem.

Zbieżne interesy Polaków i Niemców wpływają coraz częściej również i na rozwój biznesu, na otwieranie polskich firm za zachodnią granicą. Także przedsiębiorcy mogą wnioskować o zwrot podatku z Niemiec i korzystać z tamtejszych świadczeń. Koszty utrzymania własnej działalności gospodarczej na Zachodzie są porównywalnie z naszymi niższe, a możliwości nawiązania współpracy z niemieckimi przedsiębiorcami realnie wpływają na opłacalność prowadzonego biznesu.

Polsko-niemieckie partnerstwo od lat wpływa na funkcjonowanie gospodarki za Odrą i daje szanse na wzrost gospodarczy nad Wisłą. Według danych NRW.INVEST GmbH obecnie w regionie Nadrenii Północnej działa ponad 300 firm z polskim kapitałem, w których pracuje łącznie ponad 3 tys. pracowników. Właśnie dlatego Niemcy planują dalsze zacieśnianie relacji biznesowych oraz budowanie nowych więzi z naszymi rodakami.