Zadzwoń lub napisz

+48 32 297 39 04 +48 602 370 506 +48 510 222 266 +48 500 221 797 info@zwrotpodatkow.pl

lub

skorzystaj z formularza

nav Norwegia zasiłek rodzinny

nav Norwegia zasiłek rodzinny

Barnetrygd, czyli norweski zasiłek rodzinny to świadczenie, o które stara się coraz większa liczba Polaków przebywających w Norwegii. Często jednak pada pytanie – czy można ubiegać się o zasiłek rodzinny jeżeli pobiera się w Polsce świadczenie z programu „500+”? Czy przez to nie straci się możliwości korzystania z zasiłku w Norwegii, albo czy nie trzeba będzie zwracać pieniędzy do tamtejszego urzędu?

Te pytania coraz częściej zadają Polacy, którzy chcą pracować świadomie i chcieliby skorzystać z pomocy państwa norweskiego. Aby móc ubiegać się o zasiłek rodzinny z Norwegii przede wszystkim trzeba spełnić kilka podstawowych warunków:

  •  wychowywać dziecko, które nie ukończyło jeszcze 18 roku życia,
  • podejmować legalne zatrudnienie na terenie Norwegii,
  • odprowadzać do urzędu w Norwegii składki socjalne.

Najważniejszą informacją, dla Polaków którzy przebywają w Norwegii jest to, że pobieranie zasiłku rodzinnego nie wyklucza osób, które w Polsce korzystają z programu 500+. Norweski urząd przesyłając oświadczenia w sprawie przyznania zasiłku informuje, że kwota zasiłku jest ustalona i pomniejszona o wysokość zasiłku pobieranego w Polsce. Oznacza to w praktyce, że możemy spokojnie wnioskować o zasiłek, nie martwiąc się o to, że urząd kiedyś upomni się o wypłacone nam pieniądze.

Kwota zasiłku jaką może wypłacić NAV, czyli Urząd Pracy i Polityki Społecznej, jest stała i wynosi 970 NOK miesięcznie na każde dziecko. Co ważne, o wypłatę zasiłku można wnioskować nawet do 3 lat wstecz. Tak więc warto korzystać z możliwości jakie daje nam praca w Norwegii.

W przypadku kiedy jeden z rodziców pracuje w Norwegii, a drugi przebywa w Polsce również można ubiegać się o zasiłek rodzinny z Norwegii. Sytuacja zmienia się w momencie, kiedy mamy dwójkę dzieci i pobieramy zasiłek w Polsce z programu 500+. W takim wypadku na starsze dziecko przysługiwał nam będzie norweski zasiłek, natomiast na młodsze zasiłek w Polsce.

Zanim złożymy dokumenty w norweskim urzędzie warto skorzystać z porad specjalistów, którzy dokładnie omówią i podpowiedzą jak wypełnić druki i jakie kwoty zasiłku można uzyskać. Zapraszamy do naszego biura, chętnie odpowiemy na każde pytanie