Zadzwoń lub napisz

+48 32 297 39 04 +48 602 370 506 +48 510 222 266 +48 500 221 797 info@zwrotpodatkow.pl

lub

skorzystaj z formularza

Na Wyspach świadczenia socjalne nie tylko dla Brytyjczyków

Na Wyspach świadczenia socjalne nie tylko dla Brytyjczyków

Już niedługo ze świadczeń socjalnych na Wyspach skorzystać będą mogli nie tylko Brytyjczycy, ale także legalnie pracujący tam imigranci z Europy Wschodniej – poinformowały brytyjskie media, wywołując falę sprzeciwów ze strony obywateli UK.

Rząd Wielkiej Brytanii w maju tego roku przywróci przywileje dla imigrantów, w tym także Polaków, dotyczące świadczeń socjalnych. Dla Europejczyków, którzy podjęli pracę w UK zostały one wstrzymane w roku 2004, wraz z rozszerzeniem Unii Europejskiej o kolejnych członków. Wszystko wskazuje jednak na to, że przywileje te zostaną przywrócone, gdyż w kwietniu tego roku, przestaje obowiązywać wiele przepisów nałożonych na nowe kraje członkowskie.

Media informują i alarmują, że zniesienie restrykcyjnych przepisów może spowodować kolejną falę zagranicznych imigrantów, którzy zaczną szturmować urzędy pracy na Wyspach Brytyjskich. Nie milkną spekulacje na temat możliwego kryzysu jaki może wywołać tak drastyczna zmiana w przepisach. Jak podają brytyjskie gazety, wprowadzone zmiany spowodują, iż obcokrajowiec, który przyjechał do Zjednoczonego Królestwa w poszukiwaniu pracy, będzie miał takie samo prawo do świadczeń socjalnych co pełnoprawny obywatel UK.

Władze uspokajają, że nie każdy kto przyjedzie do UK od razu otrzyma świadczenie socjalne. Oczywiście mając na uwadze przepisy i regulacje unijne, władze i odpowiednie organy państwowe będą musiały stosować się do wprowadzonych zmian. Każdy kto będzie chciał ubiegać się o pomoc socjalną musi spełniać pewne warunki. W pierwszej kolejności zobowiązany będzie do wypełnienia testu, w którym poświadczy, iż od 3 miesięcy usilnie poszukiwał pracy ze skutkiem negatywnym. Imigrant będzie także musiał zadeklarować chęć osiedlenia się w danej miejscowości.

Brytyjskie media zapominają jednak zaznaczyć, iż imigranci na Wyspach płacą identyczne podatki co pełnoprawni obywatele i z racji tego mają takie samo prawo do świadczeń socjalnych jak oni. Miejmy nadzieję, że dzięki zmianom jakie zaserwowała nam Unia Europejska, nasi rodacy w UK będą mogli otrzymać dodatkowe pieniądze z brytyjskiej kasy.