Zadzwoń lub napisz

+48 32 297 39 04 +48 602 370 506 +48 510 222 266 +48 500 221 797 info@zwrotpodatkow.pl

lub

skorzystaj z formularza

Korzyści z rozliczeń podatkowych dla małżeństw w Niemczech

Korzyści z rozliczeń podatkowych dla małżeństw w Niemczech

Informujemy: warto rozliczyć się z niemieckiego podatku. Mówimy więcej: warto rozliczyć się wspólnie z małżonkiem! Dokonując tysięcy rozliczeń podatkowych, obserwujemy jak często rozliczenie wspólne z małżonkiem pozwala na obliczenie wyższej kwoty zwrotu podatku z Niemiec.

Warto więc wykorzystać korzyści podatkowe, które płyną z małżeństwa, jeżeli tylko takie mają możliwość wystąpienia we wspólnym rozliczeniu. Są duże szanse, że wspólny wniosek małżonków o zwrot podatku z Niemiec pozwoli odzyskać większe pieniądze. Jak to jest możliwe?

Ehegattensplitting, czyli dlaczego małżonkowie otrzymają wyższy zwrot podatku z Niemiec

Ehegattensplitting to podział uzyskanych dochodów w rocznym zeznaniu podatkowym na oboje małżonków. Dzięki zastosowaniu tej metody można zaoszczędzić nawet kilkaset euro. Kiedy opłaca się rozliczyć ze współmałżonkiem?

Z Ehegattensplitting warto skorzystać zwłaszcza w sytuacji, kiedy jeden ze współmałżonków był w ubiegłym roku podatkowym zatrudniony przez niemieckiego pracodawcę, a drugi pozostawał bez pracy lub stracił główne źródło utrzymania. Dzieje się tak również w sytuacji, kiedy małżonkowie są bezdzietni. W związku z tym, że jeden ze współmałżonków nie pracuje, w rozliczeniu można skorzystać z tzw. bonusu podatkowego. Jest to możliwe, o ile drugi z małżonków uzyskał roczny dochód poniżej 40 tysięcy euro.

Podobnie opłacalne jest skorzystanie ze wspólnego rozliczenia małżonków, kiedy w ich rocznych zarobkach były znaczne dysproporcje. Jeżeli jedna z osób zarobiła sporo pieniędzy to dzięki o wiele niższym zarobkom drugiego małżonka można obniżyć wysokość wspólnych dochodów. Dzięki temu możliwe będzie odzyskanie większego zwrotu podatku.

Warto wiedzieć, ze w Niemczech można rozliczać się wspólnie z małżonkiem już za rok, w którym został zawarty związek małżeński. Tym samym nawet, jeżeli kawaler wziął za żonę dziewczynę ostatniego dnia grudnia danego roku, w czasie noworocznych rozliczeń podatkowych może już rozliczać się razem ze współmałżonką.

W każdym razie, składając zeznanie podatkowe w Niemczech, warto rozpatrzyć, które z rozliczeń bardziej się opłaca, dopuszczając do siebie dwie możliwości – rozliczenie osobne lub wspólne.