Zadzwoń lub napisz

+48 32 297 39 04 +48 602 370 506 +48 510 222 266 +48 500 221 797 info@zwrotpodatkow.pl

lub

skorzystaj z formularza

Kindergeld czy 500+ czyli o zasiłkach na dzieci – część 2

Kindergeld czy 500+ czyli o zasiłkach na dzieci – część 2

Temat zasiłków jest bardzo często poruszany wśród młodych rodziców. Są oni dużo bardziej wyedukowani niż kiedyś i mają duże możliwości, aby uzyskać wsparcie ze strony rządu. Nie zawsze jednak można otrzymać zasiłek rodzinny z Niemiec, gdyż trzeba spełnić parę warunków. Przy polskim 500+ również trzeba spełniać pewne warunki, aby się u niego ubiegać.

Główną różnicą, jaką można zaobserwować pomiędzy Kindergeld, a 500+ to forma przyznawania świadczenia. W Polsce można je otrzymać na 2 i koleje dziecko, a w bardzo szczególnych wypadkach można wnioskować także o przydział pieniędzy na jedno dziecko, choć nie zawsze może się to udać. Zasiłek rodzinny z Niemiec można natomiast dostać już na jedno dziecko. Im większa liczba dzieci tym wzrasta wysokość wypłacanego świadczenia. Jest to dość znacząca różnica pomiędzy jednym i drugim świadczeniem.

Z niemieckiego Kindergeld mogą korzystać także Polacy, którzy na co dzień pracują w Niemczech. Jest to bardzo duże ułatwienie, szczególnie dla rodziców, którzy wyjechali do Niemiec ze względów zatrudnienia, którego w Polsce nie udało im się znaleźć. Pieniądze, jakie otrzymuje się z tytułu zasiłku w RFN są wypłacane co miesiąc. Dodatkowo, w momencie składania wniosku rozpoczyna się niejako przydzielenie zasiłku. Jeżeli urzędnicy uznają, że zasiłek się należy, wówczas otrzymuje się pierwszą wpłatę z wyrównaniem za okres wnioskowania.

500+ w Polsce jest jeszcze nie do końca przez wszystkich zrozumiałe. Nie ma wydzielonej jednej, podstawowej jednostki, która by tym nadzorowała. Zwykle o 500+ można się starać w Ośrodkach Pomocy Społecznej – na przykład w Miejskich Ośrodkach Pomocy Rodzinie. W przypadku polskiego zasiłku to jest on przyznawany na dzieci do 18 roku życia, stąd też nie każda rodzina może skorzystać z pomocy rządu.

Więcej o tym czym jest zasiłek rodzinny z Niemiec, a czym jest 500+ można dowiedzieć się z ostatniej, trzeciej części artykułu o zasiłkach na dzieci. Zachęcamy do jego przeczytania.