Zadzwoń lub napisz

+48 32 297 39 04 +48 602 370 506 +48 510 222 266 +48 500 221 797 info@zwrotpodatkow.pl

lub

skorzystaj z formularza

Kim jest polski rezydent podatkowy w Niemczech?

Kim jest polski rezydent podatkowy w Niemczech?

Otóż osoba będąca polskim rezydentem podatkowym, to ktoś taki, kto posiada większość swoich interesów życiowych na terytorium Polski. Chodzi tutaj o codzienne życie, o pracę, gospodarstwo domowe. Osoba taka rozlicza się z polskim urzędem skarbowym i wszystkie regulacje prawne może rozwiązywać również w Polsce. Inaczej ma się sytuacja w momencie, kiedy wyjeżdżamy do pracy w Niemczech i przebywamy tam przez dłuższy okres czasu. Wówczas urząd skarbowy może nas potraktować jako rezydenta także Niemiec. Oznaczałoby to, że zarówno w Polsce jak i w RFN musielibyśmy płacić podatki, rozliczać się z fiskusem i tak naprawdę za wszystko płacilibyśmy podwójnie. Nie mówiąc już o tym, że zwrot podatku z Niemiec w takiej sytuacji byłby zupełnie niemożliwy.

Otóż bycie polskim rezydentem podatkowym w Niemczech regulują ustawy, jakie zawarte są między Polską a naszym zachodnim sąsiadem. Chodzi bowiem o uniknięcie obowiązku płacenia podwójnego podatku za wykonywanie pracy. Bez tych regulacji musielibyśmy płacić zarówno niemieckiemu fiskusowi, a po powrocie do Polski po raz kolejny za to samo musielibyśmy zapłacić polskiemu urzędowi skarbowemu. Dlatego też na mocy wspomnianych porozumień rezydent ma możliwość rozliczenia się za pracę w RFN z tamtym urzędem, a w Polsce ma on możliwość rozliczenia się tylko z tych zarobków, które otrzymał na terytorium Polski. Wówczas można się starać wnioskować o zwrot podatku z Niemiec, czyli de facto o pieniądze, które niemiecki pracodawca płacił z tytułu składek ubezpieczeniowych i zdrowotnych podczas naszej pracy na terenie RFN.

Jeżeli nie do końca jesteście pewni jak należy się poprawnie rozliczyć, warto zgłosić się do biura podatkowego, gdzie uzyskacie wszelką pomoc i wsparcie i bez problemu będziecie mogli wnioskować o zwrot podatku z Niemiec. Zachęcamy także, aby nie zwlekać z decyzją o rozliczeniu, bo na wypłatę pieniędzy także trzeba będzie chwilę poczekać.